Podatek od zbycia nieruchomości otrzymanej w spadku• Opublikowano: 01-05-2022 • Autor: Bogusław Nowakowski |
Sprawa dotyczy podatku od spadku. W maju 1996 r. zmarła moja matka, nie zostawiając testamentu. Postępowanie sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku po niej uprawomocniło się w sierpniu 2008 roku, a w dniu 12 lipca 2011 r. zbyłam nieruchomość przed notariuszem. Czy okres 5 lat liczy się od daty śmierci spadkodawcy, czy od postanowienia sądu i czy muszę zapłacić podatek od zbycia nieruchomości? Jaki podatek od spadku powinnam teraz zapłacić? |
|
Kiedy następuje nabycie spadku?Stosownie do Kodeksu cywilnego:
Stąd wniosek, że nabycie mieszkania w spadku następuje z dniem śmierci spadkodawcy.
Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego „spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych”.
Powyższe oznacza, że dniem nabycia przez Panią spadku (w tym mieszkania) jest data śmierci spadkodawcy (mamy).
Postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Wskażę, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jest to jednak zagadnienie odrębne od opodatkowania sprzedaży odziedziczonej nieruchomości (które nie jest podatkiem od spadku). Podatek od zbycia nieruchomościW przypadku zbywania nieruchomości, w naszym prawie obowiązuje zasada, że do zbycia oraz kwestii podatkowych z tym związanych stopuje się przepisy obowiązujące w dacie nabycia nieruchomości, a niej jej zbycia. W związku z tym w Pana przypadku zastosowanie będą miały przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wersji, jaka obowiązywała w roku 1996.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegały wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych „źródłem przychodu było odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
Tak samo jest i obecnie.
Według generalnej reguły „odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego”. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Ocena prawna skutków podatkowych w przypadku sprzedaży nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości jest skonkretyzowana bowiem odrębnie dla nieruchomości nabytych do 31 grudnia 2006 r.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) „do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007 r.”
W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie zarówno daty, jak i formy nabycia nieruchomości.
Z opisu wynika, iż nabyła Pani w 1996 r. spadek, w skład którego wchodziło mieszkanie. W roku 2008 uzyskała Pani potwierdzenie prawa do spadku w drodze sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Zbyła Pani to mieszkanie w 2011 r. Pyta Pani, jaki podatek od spadku jest należny.
Reasumując:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale