.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak zmusić byłą żonę do opłacania rachunków po połowie?

Mieszkamy po rozwodzie w mieszkaniu stanowiącym naszą wspólną własność. Z uwagi na to, że wszystkie umowy są na mnie – rachunki przychodzą również na mnie i ja je muszę płacić, bo moja była żona nie chce. Wielokrotnie zwracałem się do niej z prośbą o dokładanie się do rachunków. Nic sobie z tego nie robi. Proszę o pomoc, jak zmusić byłą żonę do opłacania rachunków po połowie? Czy sąd może jej to nakazać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Obowiązek ponoszenia połowy kosztów związanych z własnością nieruchomości

Jeśli mieszkanie stanowi współwłasność Pana i byłej żony, to aktualnie po dniu orzeczenia rozwodu jest to współwłasność w tzw. częściach ułamkowych. Zgodnie bowiem z art. 195 Kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność) i wyróżniamy dwa jej rodzaje: współwłasność łączną i ułamkową.

 

Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie współwłasność wspólna małżonków przekształca się w ułamkową. Przyjmuje się, że byli małżonkowie posiadają równe udziały w majątku wspólnym. Jak zaś stanowi art. 207 K.c., pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

 

Oznacza to, że Pana była żona ma obowiązek ponoszenia połowy kosztów związanych z własnością nieruchomości. Taka sytuacja będzie się utrzymywać do czasu, aż Państwo przed notariuszem lub w sądzie podzielą majątek i zostanie on w ramach tego podziału przyznany na wyłączną własność Panu lub byłej żonie.

 

Obecnie może Pan zatem domagać się zwrotu uiszczonych kwot w postępowaniu sądowym – w tej chwili może to być tylko powództwo o zapłatę połowy tych dotychczasowych opłat. Pozew taki, z uwagi na wysokość roszczeń, składa się do sądu rejonowego, a wysokości opłaty zależy od wartości przedmiotu sporu, czyli długu, i jest to 5%.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu