Jak uzyskać akt zgonu osoby która zmarła w USA?• Autor: Tomasz Ciasnocha |
Mój ojciec 22 lata temu wyjechał do USA do Chicago, ja miałam wtedy 2 lata. Kontakt z mamą stracił po roku, odtąd nic o nim nie wiemy, ale doszły nas słuchy, że zmarł w USA na raka w 1997 r. Teraz mama chce przepisać na mnie swoje mieszkanie i potrzebujemy zgody ojca. Jak uzyskać akt zgonu ojca który zmarł w USA? |
|
Uzyskanie informacji i aktu zgonu o osobie przebywającej w USAW celu uzyskania informacji o śmierci ojca i pomocy w uzyskaniu aktu zgonu musi się Pani zwrócić do Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago, 1530 N. Lake Shore Drive Chicago, IL 60610.
We wniosku należy zamieścić:
Jeżeli ojciec nie żyje, konsulat polski prześle Pani akt zgonu, w przeciwnym razie przekaże informację, że ojciec żyje. Umieszczenie aktu zgonu z USA w polskiej księdze stanu cywilnegoPo otrzymaniu aktu zgonu z USA będzie trzeba dokonać tzw. jego umiejscowienia, inaczej zwanego transkrypcją w polskiej księdze stanu cywilnego.
Umiejscowienie (transkrypcja) zagranicznego aktu stanu cywilnego jest regulowane ustawą z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. Nr 36, poz. 180 z późn. zm.). Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy „akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu”.
Zgodnie z art. 15 ustawy „transkrypcji aktu zgonu sporządzonego za granicą dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego w miejscu zamieszkania zmarłego w Polsce”. Uznanie zaginionej osoby jako zmarłejJeżeli z jakiś powodów nie będzie możliwe uzyskanie aktu zgonu ojca, Pani lub Pani matka możecie wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o uznanie ojca za zmarłego.
Przesłanką rozpoczęcia postępowanie celem uznania osoby za zmarłą jest fakt zaginięcia określonej osoby. Zaginiecie należy rozumieć jako zniknięcie bez śladu oraz brak jakiegokolwiek kontaktowania się z najbliższymi, co prowadzi do przekonania, że osoba ta nie żyje.
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu cywilnego „zaginiony może być uznany za zmarłego, jeżeli upłynęło lat dziesięć od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości jeszcze żył; jednakże gdyby w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył lat siedemdziesiąt, wystarcza upływ lat pięciu”.
W przypadku Pani ojca upłynęło już ponad 10 lat, odkąd ostatni raz skontaktował się z rodziną w Polsce.
Sąd, uznając daną osobę za zmarłą, wydaje postanowienie, w którym wskazuje dane osoby, której postanowienie dotyczy, oraz datę i godzinę, z którą uznaje się osobę za zmarłą. Chodzi tu o chwilę najbardziej prawdopodobną. W przypadku braku danych uznaje się pierwszy dzień terminu, z którego upływem uznanie za zmarłego stało się możliwe. Jeżeli w orzeczeniu ustalono tylko datę śmierci, za jej godzinę uważa się koniec tego dnia.
Na podstawie postanowienia sądu urząd stanu cywilnego ostatniego miejsca zamieszkani zmarłego w Polsce sporządza akt zgonu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Tomasz Ciasnocha Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale