.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jaka umowa lojalnościowa przy umowie-zleceniu?

Z pewną młodą osobą zawarłam umowę-zlecenie. Chciałabym tę osobę wysłać na szkolenie, za które zapłacę, a następnie chciałabym potrącać z wynagrodzenia tej osoby 1/12 ceny szkolenia. Jak powinna wyglądać umowa lojalnościowa pomiędzy nami regulująca koszty szkolenia? Czy mogłaby to być na przykład pożyczka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jaka umowa lojalnościowa przy umowie-zleceniu?

Potrącenie przez zleceniodawcę kosztów szkolenia od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Odpowiadając na Pani pytanie, pragnę zauważyć, że w opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z umową o pracę, w której stronami są pracodawca i pracownik. Jedna ze stron jest zleceniodawcą, co wskazuje na cywilnoprawny charakter umowy, a więc stosować do niej należy przepisy Kodeksu cywilnego, w tym te, które dotyczą swobody umów.

 

Wobec tego, skoro nie mamy do czynienia z umową regulowaną przepisami Kodeksu pracy, należy podkreślić, że przepisy dotyczące umów między pracownikiem a pracodawcą odnośnie dopłat do szkolenia nie będą miały tutaj zastosowania.

 

Umowa-zlecenie charakteryzuje się tym, że podlega zasadzie swobody umów. Innymi słowy – to, co obie strony stosunku prawnego uznają za uzgodnione – to będzie obowiązywać.

Pokrycie kosztów szkolenia zleceniobiorcy pod warunkiem późniejszego ich zwrotu

Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują szczególnych zapisów dotyczących dopłat zleceniodawcy do kształcenia zleceniobiorcy i ewentualnego potrącania później kosztów szkolenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy.

 

Jeśli jednak Pani zawrze w umowie zapis o pokryciu kosztów szkolenia zleceniobiorcy pod warunkiem późniejszego ich zwrotu, a zleceniobiorca je zaakceptuje – zapisy te będą obowiązywać od momentu podpisania umowy-zlecenia. W innym przypadku nie ma takiej możliwości.

 

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zawarła Pani umowę pożyczki ze zleceniobiorcą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu