Jak uchronić dzieci przed długami rodzica?• Autor: Iryna Kowalczuk |
Mam 40 lat, od roku jestem po rozwodzie. Przed 5 laty zawarliśmy z żoną notarialną rozdzielność majątkową, a niedługo potem powziąłem kilka bardzo złych decyzji finansowych, które ostatecznie doprowadziły do tego, że jestem bankrutem i życia mi nie starczy, żeby oddać wszystkie długi. Mam dwoje niepełnoletnich dzieci, dlatego proszę mi powiedzieć, jak uchronić moje dzieci przed tymi długami? Co ja, jako rodzić, mogę zrobić, ewentualnie, co one same mogą zrobić, żeby te długi nie przeszły na nie po mojej śmierci? |
|
Pozostawienie długów po śmierciDopóki Pan żyje, Pana dzieci nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za Pana długi.
Istnieje jednak takie niebezpieczeństwo w przypadku Pana śmierci.
Zgodnie z przepisem art. 924 Kodeksu cywilnego (K.c.): „spadek (rozumiany jako suma praw i obowiązków zmarłego) otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”, a „spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku” (art. 925 K.c.) Tak więc formalnie, już z chwilą śmierci spadkodawcy wszelkie przysługujące mu prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na jednego lub kilku spadkobierców. W jaki sposób można odrzucić spadek?Nabycie to nie ma jednak charakteru ostatecznego, gdyż spadkobierca może np. spadek odrzucić (art. 1012 K.c.).
Spadek to wszystko to, co w chwili śmierci posiadała osoba zmarła –wszystkie jej aktywa i pasywa. Czyli majątek i długi także.
W pierwszej kolejności na podstawie ustawy spadek dziedziczy małżonek oraz dzieci zmarłego.
W ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy można jednak odrzucić spadek. Jeżeli dzieci w chwili śmierci Pana będą małoletnie, potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku w ich imieniu.
Odrzucenie spadku, podobnie jak i przyjęcie spadku jest oświadczeniem woli, które dla swej skuteczności spadkobierca musi złożyć w przepisanej formie i terminie. Oświadczenie to składa się przed sądem lub notariuszem. Można je złożyć ustnie lub z podpisem urzędowo poświadczonym. Jaki jest termin na odrzucenie spadku?Termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu (przyjęciu) spadku wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Z tego wynika, że czas ten nie musi być liczony od daty otwarcia spadku tj. od chwili śmierci spadkodawcy. Chodzi więc o chwilę, kiedy spadkobierca powziął wiadomość o fakcie powołania do spadku, który może wynikać z ustawy bądź z testamentu.
Jeśli spadkobierca nie złoży oświadczenia w wymaganym terminie, to jest to równoznaczne z prostym przyjęciem spadku, czyli powstaniem nieograniczonej odpowiedzialności za długi spadkowe. Zrzeczenie się dziedziczenia po rodzicuInną możliwością jest – na podstawie art. 1048 K.c. – zrzeczenie się przez dzieci dziedziczenia po Panu. Zgodnie z tym artykułem spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się spadku po spadkodawcy. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Czyli trzeba udać się do notariusza – Pan i dzieci (pełnoletnie). Należy mieć ze sobą dowody osobiste. Notariusz może chcieć aktów urodzenia, z których będzie wynikało Państwa pokrewieństwo. Zarówno Pan jak i dzieci musicie być obecni w tym samym czasie u notariusza, aby taką umowę spisać.
W przypadku zrzeczenia się dziedziczenia przez Pana dzieci ich przyszłe dzieci również nie będą dziedziczyć, chyba że w umowie o zrzeczenie się dziedziczenia znajdzie się zapis, że zrzeczenie nie obejmuje zstępnych zrzekającego się.
Umowa o zrzeczenie się dziedziczenia jest skuteczna bez względu na to, jak długi czas upłynął pomiędzy chwilą jej zawarcia, a datą śmierci spadkodawcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iryna Kowalczuk Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale