Jak się wycofać z podpisanej zgody na przebieg granic?• Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal |
W mojej miejscowości przeprowadzana przez starostwo modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Jak się wycofać z podpisanej zgody na przebieg granic działek? Po analizie wszystkich okoliczności tyczenia oraz straty w powierzchni gruntów, szerokości działek wyraźnie widzę, że wyniki są dla mnie bardzo krzywdzące. Do kogo i jakie pismo skierować. Ewidencja trwa, wiele osób nie podpisało zgody, za miesiąc mają być przedstawione mapy. |
|
Odwołanie zgody na przebieg granicPrawo administracyjne nie zna odmiennej od cywilnego konstrukcji oświadczenia woli. Pani zgoda jest bowiem oświadczeniem Pani woli składanym wobec drugiej strony. W przypadku prawa administracyjnego będzie to organ administracji. Niemniej jednak do stosunków z organami administracji, jeśli chodzi o oświadczenia woli, stosuje się posiłkowo reguły ustalone w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 61 K.c. oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Nie wiem, w jakiej formie wyrażała Pani swoją zgodę, ale w mojej ocenie należy uznać, że oświadczenie dotarło już do organu, ponieważ pracownicy, którzy dokonywali pomiarów działali w imieniu starosty. Nie można zatem cofnąć tej zgody bez zgody organu. Jeśli jednak starosta przyjmie takie oświadczenie o cofnięciu zgody, to można taką czynność dokonać. Myślę, że warto powołać się na błąd oświadczenia woli. Wyjaśnić w piśmie skierowanym do starosty, z jakiego powodu została Pani wprowadzona w błąd. Zgłoszenie uwag do projektu operatu ewidencyjnegoNiestety nie ma konkretnych przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Natomiast można spróbować jeszcze jednej rzeczy. Według przepisów regulujących modernizację, o której mowa, projekt operatu opisowo-kartograficznego podlega, na okres 15 dni roboczych, wyłożeniu do wglądu osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, w siedzibie starostwa powiatowego. Każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane ujawnione w projekcie operatu opisowo-kartograficznego, może w okresie wyłożenia projektu do wglądu zgłaszać uwagi do tych danych. Upoważniony pracownik starostwa powiatowego, posiadający uprawnienia, o których mowa w art. 43 pkt 2, przy udziale wykonawcy prac geodezyjnych, kartograficznych lub taksacyjnych, związanych z opracowaniem projektu operatu ewidencyjnego, rozstrzyga o przyjęciu lub odrzuceniu uwag zgłoszonych do tego projektu, po czym informuje zgłaszającego uwagi o sposobie rozpatrzenia uwag oraz sporządza wzmiankę o treści zgłoszonych uwag i sposobie ich rozpatrzenia w protokole. I właśnie w ten sposób może Pani zakwestionować wyznaczone granice.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale