Jak przekształcić lokal mieszkalny na użytkowy?• Autor: Monika Cieszyńska |
Chcę kupić lokal mieszkalny albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego – z zamiarem zaadaptowania go na sklep, a następnie go wynająć. Jak to powinienem załatwiać? Jeżeli na przykład zlecę to pośrednikowi, na co w umowie pośrednictwa powinienem zwrócić uwagę, aby nie wpaść w pułapkę, że kupię od niego nieruchomość, a potem okaże się, że nie będę mógł tam nic zrobić? Kto, i w oparciu o jakie dokumenty, stwierdza, że lokal mieszkalny jest lokalem samodzielnym? Jakie koszty ponoszą sprzedający i kupujący w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego z księgą wieczystą nabyte przed upływem 5 lat podatkowych? |
|
Nabycie mieszkania i przekształcenie go w lokal użytkowyJeśli nabędzie Pan lokal mieszkalny o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, to na zmianę sposobu jego użytkowania będzie Pan musiał uzyskać zgodę spółdzielni. Byłoby inaczej w przypadku nabycia mieszkania o statusie odrębnej własności – wówczas takowa zgoda nie jest potrzebna. Jak uzyskać zgodę nadzoru budowlanego za zmianę funkcji lokalu?Natomiast, jeśli chodzi o zmianę funkcji lokalu, będzie Pan musiał uzyskać zgodę organu nadzoru budowlanego. Zgodnie z art. 71 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:
Co do pośrednika, nie da on Panu gwarancji, że otrzyma Pan zgodę organu nadzoru budowlanego na przekształcenie lokalu na użytkowy (tych czynności nie może Pan załatwić przez pośrednika). Zaświadczenie o samodzielności lokaluO samodzielności lokalu mieszkalnego stwierdza starosta. Do wniosku o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu należy dołączyć:
Podstawę prawną stanowi tu art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Wszystkie załączane kserokopie dokumentów powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem.
Sprzedający, w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przed upływem 5 lat, winien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% ceny sprzedaży.
Koszty kupującego, to podatek od czynności cywilnoprawnych (2%), koszty notarialne (taksa notarialna, VAT od taksy notarialnej, taksa notarialna za odpisy z aktu notarialnego), ewentualnie wpłaty za przyjęcie w poczet członków spółdzielni (z tym że obecnie nie ma konieczności występowania o przyjęcie w poczet członków spółdzielni).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale