Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika?• Autor: Iwona Moryc |
W naszej placówce pracuje problematyczna osoba, która buntuje pozostałych pracowników. Osoba ta jest opieszała i opryskliwa, dezorganizuje pracę załogi, wprowadza nieciekawą atmosferę. Jestem kierownikiem oddziału, jakie pismo mogę wystosować do dyrekcji, by pozbyć się uciążliwego pracownika? |
|
Czy niewłaściwe zachowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia?Zakładam, iż mamy do czynienia z pracownikiem, z którym zawarta jest umowa o pracę, a nie umowa cywilnoprawna.
Niewątpliwie zachowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest to tzw. dyscyplinarka. Zaniedbywanie przez pracownika swoich obowiązków, w tym lekceważenie przełożonego, jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Pracownik swoim zachowaniem zakłóca porządek i spokój w pracy.
Pracodawcy stosują tzw. dyscyplinarkę wyjątkowo i z ostrożnością – musi być ona bowiem uzasadniona szczególnymi okolicznościami w zakresie złej winy pracownika lub rażącego niedbalstwa.
Jak Pan napisał, nie ma Pan mocy odwołania pracownika, proponuję zatem następujące rozwiązanie:
Jak napisać skargę na podwładnego?„Do (proszę podać pełną nazwę pracodawcy)
Szanowny Panie,
Od dnia … współpracuję z Panem …, zatrudnionym na stanowisku … .Od dnia … /czasu … pracownik nie wykonuje należycie swoich obowiązków, lekceważy mnie jako swojego przełożonego. Jest osobą trudną we współpracy – prowokuje konflikty, co wpływa na nieprzyjazną atmosferę w pracy”.
Może Pan się w tym miejscu odnieść do konkretnych sytuacji, żeby uzasadnienie było bardziej wiarygodne. Jeżeli mają Państwo regulamin w pracy, może Pan występować o wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej – upomnienia, nagany, kary pieniężnej.
Niniejsze pismo powinno oficjalnie wpłynąć do rąk przełożonego, proszę również poprosić o odpowiedź na nie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iwona Moryc Mgr prawa, aplikant adwokacki Izby Krakowskiej. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Prawa i Administracji. Zatrudniona w kancelarii adwokackiej. Szczególne zamiłowanie i dziedzina wiodąca: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. Uczestniczka kursów dotyczących szczegółowych zagadnień z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się również prawem cywilnym, rodzinnym i karnym. Wieloletni współpracownik organizacji pozarządowych, w tym Fundacji PRO BONO oraz Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, udzielających porad prawnych osobom w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale