.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak zablokować sprzedaż nieruchomości osoby niezdolnej do czynności prawnych?

• Data: 02-08-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja teściowa przebywa w domu opieki. Jest nieprzytomna. Połowa jej mieszkania należy do brata męża, a druga do niej. Nieruchomość została kupiona za pieniądze teściowej. Dowiedzieliśmy się, że szwagier wystawił mieszkanie na sprzedaż, ponieważ dostał od teściowej upoważnienie. Dodam, że teściowa w testamencie zapisała swoją połowę mojemu mężowi. Czy można jakoś zablokować tę sprzedaż? Co zrobić, żeby zobaczyć to upoważnienie? Na zgodę szwagra nie ma co liczyć.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak zablokować sprzedaż nieruchomości osoby niezdolnej do czynności prawnych?

Ważność udzielonego pełnomocnictwa

W pierwszej kolejności wskazuję, że podstawę prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie stanowi ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610), w skrócie K.c.

 

Zgodnie z art. 95 § 1 K.c. „Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela”. Nadto na podstawie § 2 K.c. „Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego”.

 

Zakres pojęcia przedstawicielstwa obejmuje zastępstwo bezpośrednie, przez które rozumie się działanie w cudzym imieniu na podstawie odpowiedniego upoważnienia i ze skutkami bezpośrednio dla reprezentowanego. Zastępstwo jest pojęciem szerszym od przedstawicielstwa, w ramach którego wyróżnić można zastępstwo bezpośrednie, zastępstwo pośrednie, a także dokonywanie przez zastępcę czynności faktycznych za kogoś innego. Kodeks cywilny reguluje instytucję przedstawicielstwa według tzw. teorii reprezentacji. W normatywnym pojęciu przedstawicielstwa nie mieści się zastępstwo pośrednie, jak fiducjarne zlecenie czy komis, przy którym zastępca działa na zewnątrz w imieniu własnym i ze skutkami prawnymi bezpośrednio dla siebie. Nie jest też przedstawicielem organ osoby prawnej, ponieważ jego działalność nie polega na zastępstwie, lecz na działalności samej osoby prawnej. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela i w zakresie jego umocowania powoduje powstanie praw lub obowiązków bezpośrednio po stronie reprezentowanego.

 

Na podstawie art. 98 K.c. „Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności”. Udzielenie pełnomocnictwa jest jednostronną czynnością prawną mocodawcy. Według K. Kopaczyńskiej-Pieczniak „Składające się na nią oświadczenie woli może zostać złożone w formie dowolnej. W tym zakresie znajduje zastosowanie art. 60, zgodnie z którym – z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie – wola osoby dokonującej czynności prawnej może zostać wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej”.

 

Natomiast art. 99 K.c. przewiduje dwa wyjątki od wskazanej wyżej zasady, gdy udzielenie pełnomocnictwa wymaga zachowania formy szczególnej. Pierwszy z nich dotyczy czynności prawnej, dla której ważności wymagana jest forma szczególna, natomiast drugi odnosi się do pełnomocnictwa ogólnego. Dalsze wyjątki mogą wynikać z innych przepisów Kodeksu cywilnego oraz z odrębnych ustaw. W przypadku pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości to również pełnomocnictwo powinno być udzielone w formie aktu notarialnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakwestionowanie ważności podpisu złożonego pod pełnomocnictwem

Ważność pełnomocnictwa zależy od tego, czy w dacie jego udzielenia teściowa była świadoma tego, co robi, tj. czy wiedziała, jaki dokument podpisuje i co na podstawie tego dokumentu osoba przez nią upoważniona może dokonywać. W przypadku gdy pełnomocnictwo było sporządzone w formie aktu notarialnego, to wskazać należy, że przed sporządzeniem dokumentu notariusz zweryfikował, czy osoba podpisująca dokument jest w stanie świadomym i swobodnym do wyrażenia woli. Dlatego też dokumenty sporządzone w formie aktu notarialnego bardzo trudno podważyć.

 

Natomiast jeśli pełnomocnictwo byłoby sporządzone w zwykłej formie pisemnej (nie w formie aktu notarialnego), to wówczas możecie Państwo kwestionować ważność podpisu złożonego pod tym pełnomocnictwem, opierając się na przesłance braku swobody i świadomości w podjęciu decyzji i wyrażeniu woli (na dzień udzielenia pełnomocnictwa). Brak świadomości i swobody w powzięciu decyzji i wyrażeniu woli stanowi przesłankę nieważności czynności prawnej. Wówczas należałoby złożyć w trybie zabezpieczenia do ksiąg wieczystych nieruchomości wniosek o zabezpieczenie w zakresie zakazu zbywania nieruchomości. Następnie złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie teściowej oraz w przypadku gdy czynność prawna byłaby nieważna, to ją kwestionować również na drodze postępowania sądowego. Prowadzone postępowanie musiałoby wykazać, że teściowa na dzień udzielenia pełnomocnictwa nie wiedziała, co robi.

Przykłady

Pełnomocnictwo nieświadome

Sytuacja:
Pani Janina, starsza kobieta, która zaczynała mieć problemy z pamięcią, podpisała pełnomocnictwo umożliwiające jej synowi sprzedaż jej mieszkania. Dokument ten został podpisany bez obecności notariusza. Po pewnym czasie córka pani Janiny dowiedziała się, że jej brat planuje sprzedaż nieruchomości, aby spłacić swoje długi. Pani Janina w rozmowie z córką stwierdziła, że nie zdaje sobie sprawy, że podpisała takie pełnomocnictwo i jest przekonana, że tylko wyraziła zgodę na zarządzanie bieżącymi sprawami domowymi.

Działania:
Córka postanowiła działać, by zablokować sprzedaż. Skontaktowała się z prawnikiem, który doradził jej, aby złożyć w sądzie wniosek o ubezwłasnowolnienie pani Janiny ze względu na jej stan zdrowia i brak świadomości przy podpisywaniu pełnomocnictwa. Dodatkowo, złożyła wniosek do ksiąg wieczystych o wpisanie ostrzeżenia o możliwości zakwestionowania pełnomocnictwa, co uniemożliwiło przeprowadzenie transakcji sprzedaży. Dzięki temu udało się zablokować sprzedaż nieruchomości i chronić interesy pani Janiny.

 

Ważność testamentu

Sytuacja:
Pan Marek dowiedział się, że jego brat chce sprzedać wspólne mieszkanie, które odziedziczyli po matce. Według testamentu, połowa mieszkania należała do brata, a druga połowa miała przejść na własność pana Marka po śmierci matki. Brat pana Marka uzyskał pełnomocnictwo od matki przed jej śmiercią, ale pan Marek miał wątpliwości co do jego autentyczności, ponieważ matka była już wtedy ciężko chora.

Działania:
Pan Marek postanowił podjąć kroki prawne, aby zablokować sprzedaż mieszkania. Skonsultował się z prawnikiem, który doradził mu, aby złożyć w sądzie wniosek o uznanie testamentu za nadrzędny dokument określający podział majątku oraz zakwestionowanie pełnomocnictwa z powodu podejrzenia co do stanu zdrowia matki w chwili jego udzielania. W tym czasie zgłosił do sądu wniosek o zabezpieczenie poprzez wpis ostrzeżenia w księdze wieczystej, co uniemożliwiło sprzedaż nieruchomości do czasu wyjaśnienia sprawy.

 

Ujawnienie dokumentów

Sytuacja:
Pani Maria otrzymała informację, że jej brat wystawił na sprzedaż mieszkanie należące częściowo do ich matki, która przebywała w domu opieki. Brat twierdził, że posiada pełnomocnictwo do sprzedaży, jednak odmówił udostępnienia go do wglądu. Pani Maria podejrzewała, że pełnomocnictwo może być nieaktualne lub sfałszowane.

Działania:
Pani Maria zwróciła się o pomoc prawną, aby sprawdzić legalność pełnomocnictwa. Prawnik doradził, aby złożyć w sądzie wniosek o nakazanie bratu ujawnienia dokumentu. Ponadto, pani Maria złożyła wniosek do ksiąg wieczystych o wpis ostrzeżenia dotyczącego toczącego się postępowania sądowego w sprawie ważności pełnomocnictwa, co zablokowało sprzedaż mieszkania. W trakcie postępowania sądowego okazało się, że pełnomocnictwo było przeterminowane, co ostatecznie uniemożliwiło sprzedaż nieruchomości przez brata.

Podsumowanie

Zablokowanie sprzedaży nieruchomości może być skomplikowanym procesem, który wymaga dokładnego zrozumienia praw dotyczących pełnomocnictwa i własności. Ważne jest, aby w takich sytuacjach szybko podjąć odpowiednie kroki prawne, takie jak zakwestionowanie ważności pełnomocnictwa lub złożenie wniosku o zabezpieczenie w księgach wieczystych. Skorzystanie z pomocy prawnika oraz dokładna analiza dostępnych dokumentów mogą pomóc w ochronie interesów osoby, której prawa do nieruchomości są zagrożone.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, które pomogą Ci skutecznie zabezpieczyć interesy w sprawach związanych ze sprzedażą nieruchomości i innymi zagadnieniami prawnymi. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne wsparcie i rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu