Jak zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za długi ojca?

• Data: 28-07-2024 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz

Mam 27 lat, prowadzę od roku działalność gospodarczą. Mój ojciec od roku nie pracuje (moje kontakty z nim ustały, gdy miałem 18 lat). Niestety, jest zadłużony. Obawiam się, że komornik będzie mnie i moją matkę ścigał za długi ojca. Jak mogę temu zapobiec? Dodam, że moja matka jest z ojcem po ślubie, nie wzięła rozwodu i nie ma rozdzielności majątkowej. Ma emeryturę oraz pracuje na podstawie umowy-zlecenia.

Jak zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za długi ojca?

Odpowiedzialność za długi ojca

Jeśli chodzi o Pana, to nie ma możliwości, żeby komornik próbował z Pana majątku wyegzekwować dług dotyczący ojca. Za długi odpowiada tylko ta osoba, która jest wskazana w tytule wykonawczym, na podstawie którego komornik egzekwuje, czyli np. wyrok lub nakaz zapłaty z sądu. Egzekucja jest prowadzona tylko i wyłącznie w stosunku do osoby dłużnika.

Podobnie jest w przypadku mamy, jednak tutaj już istnieją sytuacje, w których komornik może chcieć zająć majątek wspólny. Jeśli ojciec pobierał kredyty, na których wzięcie mama musiała wyrazić zgodę, bank może zwrócić się do sądu o wydanie tytułu egzekucyjnego przeciwko niej. Co do innych długów, czyli takich, na które mama nie musiała wyrazić zgody, nie był potrzebny jej podpis – ona również nie może odpowiadać za długi ojca. Komornik nie może zająć jej konta w banku czy emerytury.

Odpowiedzialność za długi małżonka

Artykuł 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 1. Oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

§ 2. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności.

§ 3. Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome”.

Zasadą jest, że odpowiedzialność za długi ponosi tylko ten małżonek, który je zaciągnął, i odpowiada tylko majątkiem osobistym. Powyższy przepis jest wyjątkiem. Sąd Najwyższy podkreślił, że: „Przez zobowiązania zaciągnięte w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 § 1 k.r.o.) należy rozumieć tylko te zobowiązania, które odnoszą się do normalnych, codziennych potrzeb rodziny, wymagających bezwzględnie zaspokojenia bez potrzeby podejmowania przez małżonków specjalnych decyzji. Wszelkie inne zobowiązania – zwłaszcza dotyczące większych zakupów ratalnych, niedające się zakwalifikować pod pojęcie «zwykłych» potrzeb rodziny – zaciągnięte przez jednego małżonka nie rodzą odpowiedzialności solidarnej drugiego małżonka”.

Odpowiedzialność solidarną ponoszą małżonkowie za żywność, energię elektryczną czy też czynsz. W takim wypadku wierzyciel ojca musiałby udowodnić, że długi były zaciągnięte na poczet potrzeb rodziny. Dopóki żaden nakaz zapłaty ojca nie dotyczy mamy, komornik nie skieruje egzekucji przeciwko niej.

Podsumowując, komornik nie może zająć niczego, co należy do Pana, a także konta i emerytury mamy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wspólne konto bankowe a komornik

Jeśli mama ma z ojcem wspólne konto, to zgodnie z przepisami prawa, jeśli jeden z małżonków jest dłużnikiem, komornik ma prawo zająć ich wspólne konto bankowe. Zajęcie to odbywa się na podstawie art. 891 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) i dotyczy udziału dłużnika w rachunku wspólnym. W praktyce oznacza to, że środki na wspólnym koncie mogą zostać zablokowane i przekazane na rachunek komornika w ramach egzekucji komorniczej. Warto zaznaczyć, że współwłaściciel konta, który nie jest dłużnikiem, może podjąć kroki prawne, aby odzyskać swoją część. W praktyce komornik ma prawo zająć połowę.

Artykuł 8911 K.p.c.:

§ 1. Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi można zająć wierzytelność z rachunku wspólnego prowadzonego dla dłużnika i osób trzecich. Dalsze czynności egzekucyjne będą prowadzone do udziału przypadającego dłużnikowi w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy rachunku bankowego, którą dłużnik jest obowiązany przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Przepisy o wyjawieniu majątku stosuje się odpowiednio. Jeżeli umowa nie określa udziału w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się, że udziały są równe. Po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji.

§ 2. W razie zajęcia rachunku wspólnego dla wspólników spółki cywilnej komornik zawiadamia pozostałych wspólników”.

Komornik może dokonać zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego (to samo dotyczy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) – mimo że dłużnikiem jest tylko jeden małżonek, ale żeby móc sprzedać mieszkanie w drodze licytacji, musi uzyskać tytuł wykonawczy na mamę, czyli musi zapaść wyrok w sądzie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1: Święta z długami

Anna i Jan od lat byli małżeństwem, a Jan regularnie zaciągał pożyczki bez wiedzy żony. Podczas świąt Bożego Narodzenia do domu Anny przyszło wezwanie od komornika, który poinformował ją, że z powodu długów Jana może zająć ich wspólne konto bankowe. Anna była zszokowana, ponieważ myślała, że długi męża jej nie dotyczą. Po konsultacji z prawnikiem dowiedziała się, że może podjąć kroki prawne, aby odzyskać swoją część środków na koncie.

Przykład 2: Walka o dom

Marta i Piotr byli małżeństwem od 20 lat i wspólnie wychowywali dwójkę dzieci. Piotr stracił pracę i zaciągnął kredyty, żeby utrzymać rodzinę, jednak nie powiedział o tym Marcie. Po pewnym czasie komornik zajął ich wspólne mieszkanie, a Marta obawiała się, że stracą dach nad głową. Prawnik wyjaśnił jej, że komornik może zająć nieruchomość, ale sprzedaż jej w drodze licytacji wymaga uzyskania tytułu wykonawczego również na nią, co daje czas na reakcję i podjęcie odpowiednich kroków prawnych.

Przykład 3: Niespodziewana wizyta komornika

Katarzyna była zaskoczona, kiedy do jej domu zapukał komornik z żądaniem spłaty długu jej męża, Roberta. Robert wziął kredyt na rozkręcenie biznesu, który niestety nie wypalił. Katarzyna nie miała pojęcia o zadłużeniu męża i była przerażona myślą, że komornik może zająć jej emeryturę i oszczędności. Po rozmowie z doradcą prawnym dowiedziała się, że komornik nie może zająć jej osobistego majątku ani emerytury, jeśli dług został zaciągnięty bez jej wiedzy i zgody.

Podsumowanie

Podsumowując, długi ojca nie obciążają Pana, a komornik nie może zająć Pana majątku ani emerytury mamy, o ile długi nie były zaciągnięte za jej zgodą. Ważne jest, aby znać swoje prawa i w razie wątpliwości skonsultować się z prawnikiem, który pomoże chronić Państwa interesy. Zawsze warto również monitorować wszelkie zobowiązania finansowe i reagować na pojawiające się problemy na wczesnym etapie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59