Jak zabezpieczyć nakłady na wspólną nieruchomość przy rozdzielności majątkowej małżonków?• Data: 27-11-2024 • Autor: Aleksandra Pofit |
Mam z mężem rozdzielność majątkową i jestem jego trzecią żoną. Oboje mamy dzieci z poprzednich związków, które są już dorosłe i z nami nie mieszkają. Kupiliśmy działkę z domem do remontu, mamy po 50% udziałów. Aby jednak zrobić remont, muszę sprzedać moje mieszkanie, którego jestem wyłączną właścicielką. Jak rozumiem pieniądze włożone w remont wejdą w skład udziałów także męża. A ja nie chcę, żeby to weszło do wspólnoty, ponieważ mąż ma spadkobierców i ja również. Chciałabym, żeby to, co moje, dziedziczyły moje dzieci, czyli także to, co wkrótce zainwestuję w zakupioną nieruchomość. Jak zapewnić sobie takie przejście mojego majątku? Jak się zabezpieczyć na wypadek rozwodu? |
|
Umowna rozdzielność majątkowaSkoro ma Pani rozdzielność majątkową z mężem, to nie ma już mowy o majątku wspólnym. Jest to ustrój małżeński, w którym każda strona posiada odrębny majątek. Poprzez zawarcie przez małżonków umowy znoszącej wspólność a wprowadzającej rozdzielność majątkową wspólność majątkowa ustaje. Ulega ona przekształceniu ze wspólności o charakterze bezudziałowym we współwłasność w częściach ułamkowych.
Zgodnie z art. 51 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.
Po pierwsze, sugeruję, żeby na wszelkie wydatki poczynione na remont brała Pani faktury (rachunki) na siebie i przechowywała je w bezpiecznym miejscu oraz oczywiście poinformowała o tym fakcie, jak i miejscu przechowywania, swoich spadkobierców. W przypadku gdyby wzięła Pani rozwód, przy podziale nieruchomości ta kwota będzie uwzględniona na Pani rzecz. Oczywiście wszystko może się odbyć polubownie i mogą Państwo podpisać umowę u notariusza. Ale mąż będzie zobowiązany zwrócić Pani pieniądze, które przeznaczy Pani na remont domu. DziedziczenieTo samo dotyczy dziedziczenia. Pani spadkobiercy dziedziczą Pani udział w nieruchomości powiększony o poczynione nakłady. Dlatego tak ważne jest ustalenie i udowodnienie tych nakładów. Oczywiście proszę mieć na uwadze, że pomimo tzw. intercyzy mąż dziedziczy po Pani. Zatem gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że Pani odejdzie pierwsza, mąż z mocy ustawy będzie dziedziczył po Pani, a po nim – jego dzieci. Zatem może się tak zdarzyć, że jakaś część Pani majątku trafi ostatecznie do dzieci Pani męża. Testament z pominięciem mężaMoże Pani oczywiście sporządzić testament, w którym powoła Pani do spadku swoje dzieci. Nie wiem, jakie są stosunku między mężem a pasierbami, ale może się okazać, że dzieci będą żądały podziału majątku i mąż będzie miał problem z domem. Proszę mieć także na uwadze, że jeżeli małżonek po Pani nie odziedziczy żadnej części majątku, ale jednocześnie nie zostanie wydziedziczony, przysługiwać mu będzie prawo do zachowku.
Zalecam rozważyć wszystkie przedstawione aspekty i podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Poniesione nakłady i darowizna udziału w nieruchomościMoże Pani również, jeśli mąż się zgodzi, poprosić go o darowanie Pani, po wykonaniu remontu, części nieruchomości stanowiącej równowartość Pani nakładów. Rezultat byłby taki, że byłaby Pani właścicielką np. 60% udziałów domu, a mąż 40%. Oczywiście taką darowiznę można zrealizować jedynie przed notariuszem. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – w przypadku darowizn dokonywanych między małżonkami przewidziane jest zwolnienie z podatku. To oznacza, że przesunięcie majątku między małżonkami nie będzie obciążone podatkiem, co jest bardzo korzystne. PrzykładyPrzeprowadzenie remontu domu przy rozdzielności majątkowej Pani Anna i Pan Marek mają rozdzielność majątkową i wspólnie kupili dom do remontu. Anna postanowiła sfinansować remont ze sprzedaży swojego mieszkania. Aby zabezpieczyć swoje inwestycje, zdecydowała się na spisanie u notariusza umowy, która jasno określa, że w przypadku rozwodu lub podziału majątku otrzyma zwrot wartości nakładów, jakie włożyła w remont. Dodatkowo przechowuje wszystkie faktury na swoje nazwisko.
Podwyższenie udziałów jako zabezpieczenie nakładów Pan Tomasz i Pani Ewa, będący w związku z rozdzielnością majątkową, nabyli dom, jednak to Tomasz sfinansował dużą część remontu. W celu zabezpieczenia swoich nakładów, Tomasz przekonał Ewę do darowizny części jej udziałów w nieruchomości, tak aby po remoncie miał 60% udziałów, a Ewa 40%. Takie rozwiązanie dało Tomaszowi poczucie, że jego wkład finansowy jest sprawiedliwie zabezpieczony.
Testament jako sposób na zabezpieczenie nakładów Pani Monika i Pan Piotr, małżonkowie z rozdzielnością majątkową, zakupili działkę z domem, w którym Monika pokryła koszty rozbudowy. Aby zabezpieczyć swój majątek, Monika sporządziła testament, w którym zapisała swoją część nieruchomości dzieciom z poprzedniego związku, wykluczając Piotra z dziedziczenia tej części. Dodatkowo, zabezpieczyła swoje prawo do zwrotu nakładów w razie ewentualnego rozwodu, dokumentując wydatki na rozbudowę. PodsumowanieAby zabezpieczyć swoje nakłady na wspólną nieruchomość przy rozdzielności majątkowej, warto rozważyć spisanie odpowiednich umów u notariusza oraz precyzyjne dokumentowanie wydatków. Umożliwi to odzyskanie zainwestowanych środków lub zabezpieczenie ich dla swoich spadkobierców. Wybór odpowiedniej formy zabezpieczenia, jak testament czy darowizna udziałów, może skutecznie ochronić interesy małżonka w przypadku rozstania lub dziedziczenia. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie zabezpieczenia nakładów na wspólną nieruchomość przy rozdzielności majątkowej, sporządzenie stosownych umów oraz kompleksowe wsparcie w sprawach dziedziczenia. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksandra Pofit |
|