
Jak zabezpieczyć majątek na wypadek rozwodu, aspekty prawne umowy majątkowej i przeniesienia własności nieruchomości• Data: 04-04-2025 • Autor: Urszula Trojanowska-Woźniak |
Jako narzeczeństwo jesteśmy w trakcie budowy domu. Działka została kupiona na pół i obydwoje mamy taki sam wkład finansowy w budowę domu. W przyszłym roku chcemy wziąć ślub, jednak z uwagi na prowadzone przez nas jednoosobowe działalności gospodarcze rozważamy podpisanie umowy majątkowej. W przyszłości planujemy założyć rodzinę, więc przyszła żona będzie musiała poświęcić pewną część kariery wychowaniu dzieci. Czy możemy ująć w intercyzie albo w jakiejś innej umowie, że gdybyśmy mieli dziecko i musielibyśmy wziąć rozwód, to moja część domu stałaby się własnością żony? Czy są ewentualnie inne opcje, które zabezpieczą prawnie żonę? Czytaliśmy o intercyzie z wyrównaniem dorobków, lecz z uwagi na znaczącą różnicę w dochodach korzystniej byłoby przekazać moją część nieruchomości lub ustalić określone warunki, jakie należą się żonie w razie rozwodu. Co nam Państwo radzą? |
![]() |
Umowa majątkowa małżeńska – intercyzaZgodnie z art. 47 ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 roku (K.r.o.), wskazuję, że:
§ 1. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. § 2. Umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.
Przepis ten umożliwia małżonkom uregulowanie spraw majątkowych w taki sposób, żeby zabezpieczyć swoje majątki na wypadek rozwodu. Tego typu umowy majątkowe sporządza się przed notariuszem, który również ma obowiązek pouczyć małżonków o możliwościach, jak i również konsekwencjach poszczególnych zapisów umowy małżeńskiej. Przeniesienie własności nieruchomości pod warunkiem – niedozwoloneNastępnie, jeżeli chodzi o uregulowanie kwestii dotyczących nieruchomości na przyszłość, to zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (K.c.), mówi, że:
§ 1. Własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. § 2. Jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności.
Powyższe wskazuje, że nie można dokonać zapisu dotyczącego nieruchomości pod warunkiem czy też z zastrzeżeniem. Czyli nie możemy ustalić przekazania nieruchomości na wypadek rozwodu – to właśnie byłoby przekazaniem nieruchomości pod warunkiem. Zakaz ten realizuje zasadę pewności w obrocie, która dominuje nad zasadą swobody umów. W przypadku stosunków własnościowych dotyczących nieruchomości szczególnie istotna jest pewność co do osoby właściciela. Albowiem przy dopuszczeniu obrotu warunkowego nieruchomość mogłaby mieć równolegle wielu właścicieli, pod warunkiem zawieszającym i zależnych od warunku rozwiązującego. Prowadziłoby to do nieczytelności i niestabilności stosunków własnościowych w odniesieniu do nieruchomości, co ze względów i społecznych, i gospodarczych jest zdecydowanie niepożądane.
Jednak gdyby doszło do takiego rozrządzenia nieruchomością, ustawodawca wymaga, aby do przeniesienia własności nieruchomości strony podpisały dodatkowe porozumienie. Dodatkowe porozumienie jest tak naprawdę umową, która przenosi własność nieruchomości. Takich zapisów umowy dotyczącej nieruchomości również należy dokonywać przed notariuszem. Jednak niemożliwe jest jej zawarcie na tak daleką, nieokreśloną przyszłość. Darowizna, testamentMógłby Pan już teraz darować żonie swój udział w nieruchomości, w której będziecie razem mieszkać– można by rozważyć wprowadzenie zapisu o dożywotnim prawie zamieszkiwania dla Pana w przekazanej nieruchomości. Cel zostałby osiągnięty – w przypadku rozwodu nieruchomość należałby w całości do żony. Co do rozporządzania majątkiem – takie zapisy można zawrzeć w testamencie, jednak Państwa interesuje zbudowanie zabezpieczenia na wypadek rozwodu. WnioskiWydaje się zatem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zawarcie przed notariuszem umowy małżeńskiej, która w swej treści zawierałaby ustalenia jak najbliższe Państwa oczekiwaniom w zakresie rozporządzenia nieruchomością – takie quasi-porozumienie, co się stanie z majątkiem w przypadku rozwodu. Jednak proszę się nastawić, że notariusz może wskazać, że taka umowa jest niemożliwa do sporządzenia, natomiast umowa darowizny już tak. PrzykładyMałżeństwo z własnymi firmami Anna i Marek prowadzili własne firmy i zdecydowali się na intercyzę przed ślubem. Dzięki temu, gdy firma Marka popadła w kłopoty finansowe, majątek Anny – w tym wspólne mieszkanie – pozostał bezpieczny. Rozsądne uregulowanie spraw majątkowych pozwoliło im uniknąć problemów finansowych.
Przekazanie nieruchomości z zabezpieczeniem Krzysztof jeszcze przed ślubem darował swojej przyszłej żonie Magdzie połowę udziału w ich wspólnym domu, zastrzegając sobie dożywotnie prawo zamieszkiwania. W przypadku rozwodu, Magda pozostała właścicielką domu, a Krzysztof miał zagwarantowane miejsce do życia.
Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków Ewa i Tomasz mieli znacznie różne dochody, ale ustalili intercyzę z wyrównaniem dorobków. Gdy Tomasz rozwijał firmę, a Ewa poświęciła czas na wychowanie dzieci, w razie rozwodu Ewa otrzymała rekompensatę za swój wkład w życie rodzinne i poświęcenie kariery. PodsumowanieOdpowiednie zabezpieczenie majątku na wypadek rozwodu wymaga starannego przemyślenia dostępnych rozwiązań prawnych. Intercyza, darowizna czy testament mogą skutecznie ochronić interesy obu stron, jednak kluczowe jest skonsultowanie się z notariuszem, aby dobrać najlepszą opcję dostosowaną do indywidualnej sytuacji. Warto podjąć te kroki z wyprzedzeniem, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji w przyszłości. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących zabezpieczenia majątku i kwestii majątkowych w małżeństwie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Urszula Trojanowska-Woźniak |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale