Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

• Data: 18-10-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Odziedziczyłem mieszkanie po bracie. Spłaciłem zobowiązania finansowe brata, mam zaświadczenia od komorników o zakończeniu postępowań egzekucyjnych. Aktualna suma należności spłaconych według zaświadczeń od komorników jest trochę niższa niż suma widniejąca w dziale IV księgi wieczystej. Co trzeba zrobić, aby usunąć wpis z księgi wieczystej? Jakich dokumentów potrzebuję, aby złożyć wniosek o wykreślenie roszczenia?

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia  6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2023 r., poz. 1984) „Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których:

1) pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością;

2) drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego;

3) trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;

4) czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek”.

Jeżeli chodzi o wykreślenie hipoteki, to należy w tym zakresie złożyć wniosek do sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą. Do wniosku należy dołączyć:

1) odpis aktu poświadczenia dziedziczenia,

2) odpis postanowienia o stwierdzeniu zakończenia postępowania egzekucyjnego,

3) zgodę wierzyciela na wykreślenie hipoteki.

Zgoda wierzyciela na wykreślenie hipoteki

Zatem w tej sprawie powinien Pan wystąpić do wierzyciela z wnioskiem o wyrażenie zgody na wykreślenie hipoteki z uwagi na zakończenie postępowania egzekucyjnego. Najlepiej, aby wierzyciel taką zgodę przedłożył Panu w formie aktu notarialnego. Brak przedłożenia takiego dokumentu może spowodować, że referendarz sądowy rozpoznający wniosek go oddali. W przypadku gdy wierzyciel odmówi wystawienia takiego dokumentu, to wówczas będzie przysługiwało Panu powództwo o wydanie przez sąd tzw. zastępczego oświadczenia woli na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego stanowiącego, że „prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli zastępuje to oświadczenie”.

Prawomocne orzeczenie sądu, w którym wprost lub w sposób dorozumiany stwierdzono obowiązek złożenia oznaczonego oświadczenia woli, może zastąpić to oświadczenie (fikcja złożenia oświadczenia woli). Oświadczenie należy uznać za złożone z chwilą uprawomocnienia się wyroku, który ma charakter konstytutywny. Zatem możliwość zastąpienia oświadczenia woli orzeczeniem sądu występuje jedynie wówczas, gdy jest możliwe oznaczenie konkretnej treści oświadczenia woli, jakie zobowiązany powinien złożyć. W Pana przypadku jest taka możliwość.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zakończenie postępowania egzekucyjnego

Pan Janek zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Po kilku latach niezdolności do spłaty kredytu jego nieruchomość została objęta postępowaniem egzekucyjnym. Po zakończeniu tego postępowania pan Janek uzyskał od wierzyciela zgodę na wykreślenie hipoteki. W tym celu złożył wniosek do sądu rejonowego – dołączył do niego odpis aktu poświadczenia dziedziczenia oraz postanowienie o zakończeniu postępowania egzekucyjnego. Dzięki temu po kilku tygodniach udało mu się wykreślić hipotekę, a jego mieszkanie stało się wolne od obciążeń.

Sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką

Pan Tomasz chciał sprzedać mieszkanie z hipoteką. Po znalezieniu kupca spłacił resztę kredytu i zwrócił się do banku z prośbą o zgodę na wykreślenie hipoteki. Bank wyraził zgodę po otrzymaniu potwierdzenia spłaty. Pan Tomasz złożył wniosek do sądu rejonowego wraz z niezbędnymi dokumentami. Po rozpatrzeniu wniosku przez sąd hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej, co umożliwiło finalizację sprzedaży mieszkania bez obciążeń.

Wymóg aktu notarialnego

Pan Marek kupił dom, który był obciążony hipoteką. Po dokonaniu spłaty zobowiązań zwrócił się do byłego wierzyciela z prośbą o wystawienie zgody na wykreślenie hipoteki. Wierzyciel wyraził zgodę. Pan Marek zorganizował spotkanie u notariusza i obie strony podpisały odpowiednie dokumenty. Następnie złożył wniosek do sądu rejonowego, do którego dołączył akt notarialny oraz inne wymagane dokumenty. Ostatecznie hipotekę wykreślono, a dom stał się w pełni jego własnością.

Podsumowanie

Aby wykreślić hipotekę z księgi wieczystej, należy złożyć wniosek do sądu rejonowego, dołączając odpowiednie dokumenty, takie jak odpis aktu poświadczenia dziedziczenia, zakończenia postępowania egzekucyjnego oraz zgodę wierzyciela. Zgoda ta powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Jeśli wierzyciel odmówi, można wystąpić do sądu o zastępcze oświadczenie woli, które po uprawomocnieniu zastąpi brakującą zgodę.

Oferta porad prawnych

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej to proces, który pozwala na uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości po spłacie zobowiązania lub zakończeniu postępowania egzekucyjnego. Jeśli nie wiesz, jakie działania powinieneś podjąć w tej sprawie, skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć obowiązujące przepisy i wskażą możliwe rozwiązania Twojej sytuacji. Nie czekaj – już dziś opisz nam swój problem w formularzu umieszczonym pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece - Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147