Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania?• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Mieszkam w bloku spółdzielczym, mam własnościowe mieszkanie. Niedawno wybiła rura w kuchni i woda zalała całe pomieszczenie, niszcząc nowe meble i sprzęty. Ubezpieczyciel spółdzielni wycenił straty na 2 tys. zł, co stanowi w mojej ocenie ok. 1/3 strat. Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za zalanie mieszkania? |
Fot. Fotolia |
Jak odwołać się od wysokości odszkodowania?Jeżeli nie zgadza się Pani z wartością przyznanego Pani przez ubezpieczyciela odszkodowania, istnieje co do zasady możliwość wniesienia reklamacji – odwołania. To, jak wynika z Pani pytania, już Pani zrobiła i obecnie, jak rozumiem, czeka, Pani na jej rozpoznanie.
W odpowiedzi na Pani reklamację będzie znajdowało się pouczenie, czy jest możliwe jeszcze odwołanie się od stanowiska zawartego w odpowiedzi – taka możliwość może być w ramach organizacji danego ubezpieczyciela. Jeżeli nie będzie takiej opcji, to ma Pani możliwość skorzystania z jeszcze dwóch możliwości: wystąpienie z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy do Rzecznika Finansowego, jest to postępowanie nieodpłatne, albo powództwo sądowe. Zaniżenie odszkodowania przez ubezpieczycielaJeżeli rzecznik dopatrzyłby się jakichś naruszeń Pani praw, to może Pani:
Pozew o zapłatę wyższego odszkodowaniaNatomiast jeżeli się Pani zdecyduje od razu na powództwo sądowe, to będzie w zasadzie jedna możliwość dowodzenia, że ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie. W tym celu należy koniecznie w pozwie złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu meblarstwa i budownictwa na okoliczność zakresu i wysokości poniesionej przez Panią szkody, w tym wartości niezbędnych praw naprawczych. Biegli oszacują wartość uszkodzeń w Pani mieniu i na tej podstawie sad ustali wartość należnego odszkodowania. Jest to jedyne rozwiązanie, które może doprowadzić do urealnienia przez sąd Pani odszkodowania.
Niestety wygląda to tak, że wartość odszkodowania będzie zależna od tego, co oszacuję biegli, ponieważ sąd nie ma wiadomości specjalnych. Będą się oni sugerować stawkami rynkowymi w zakresie danych prac, czyli np. oszacują ile tynków uległo zniszczeniu i w związku z tym ile trzeba ich odtworzyć.
Pani może wystąpić z powództwem bezpośrednio przeciwko ubezpieczycielowi zgodnie z treścią art. 822 § 4 Kodeksu cywilnego, który cytuję: „uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela”.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale