Jak uzyskać koncesję na handel bronią?• Opublikowano: 27-07-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Jakie dokumenty należy złożyć, żeby otrzymać koncesję na handel bronią (dokładnie wiatrówkami)? Chciałbym prowadzić tego typu działalność. Czy zakładanie firmy wygląda tak samo, jak w przypadku zwykłej działalności gospodarczej? Łatwiej założyć nową działalność czy rozszerzyć istniejącą o sprzedaż wiatrówek? |
|
Koncesja na handel broniąSprzedaż broni o przeznaczeniu wojskowym lub cywilnym to w Polsce tzw. działalność regulowana, czyli wymaga uzyskania koncesji od ministra spraw wewnętrznych i administracji. Natomiast uzyskania koncesji nie wymaga:
Zgodnie z ustawą o broni i amunicji tzw. wiatrówki uznaje się za broń pneumatyczną, a więc ich sprzedaż wymaga posiadania przez podmiot sprzedający ww. koncesji. Natomiast sprzedaż wiatrówek o energii poniżej 17 J co do zasady nie wymaga koncesji. Wszak zgodnie z art. 8 ustawy o broni i amunicji „W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J”.
Potwierdza do także doktryna prawnicza, np. Sebastian Maj w komentarzu do ustawy o broni i amunicji: „W powszechnym obrocie występuje określenie »wiatrówka«. Wiatrówki działają na zasadzie sprężonego gazu, ale nie są bronią pneumatyczną. Nie jest to pojęcie ustawowe, ale oznacza każde urządzenie, które może być niebezpieczne dla życia lub zdrowia, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący nie przekracza 17 J. Wiatrówkę od broni pneumatycznej różni energia kinetyczna pocisku J opuszczającego lufę lub element ją zastępujący – graniczna moc to 17. Nie ma żadnego znaczenia, czy lufa jest gwintowana, czy też nie. Wiatrówki, czyli urządzenia mające moc poniżej 17 J, można nabywać i posiadać bez konieczności uzyskania zezwolenia i rejestracji”. Warunki uzyskania koncesjiWysokość opłaty od wniosku o udzielenie koncesji to 616 zł. Koncesję może uzyskać osoba fizyczna, która ma firmę wpisaną do CEIDG oraz:
Jeśli jeszcze nie ma Pan firmy wpisanej do CEIDG, to może Pan ubiegać się o przyrzeczenie udzielenia koncesji, czyli tak zwaną promesę, przy czym ona nie uprawnia do prowadzenia działalności i jest wydawana na czas określony min. 6 miesięcy. W czasie ważności promesy urząd nie może odmówić udzielenia koncesji, chyba że nie spełni Pan wskazanych wyżej warunków. Wniosek o uzyskanie koncesjiO koncesję, jak i o promesę wnioskuje się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Do wniosku dołącza Pan:
Ministerstwo po otrzymaniu wniosku wystąpi o opinię do szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ministra rozwoju, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta wojewódzkiego policji. Otrzymanie pozytywnych opinii jest warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Wyżej wymienione instytucje wydają opinię w ciągu miesiąca.
W ciągu 6 miesięcy od dnia przyznania koncesji trzeba jednak rozpocząć działalność pod rygorem cofnięcia koncesji. W ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności trzeba powiadomić o tym ministerstwo. Co 5 lat należy pamiętać, aby przedstawiać aktualne orzeczenia lekarskie i aktualne orzeczenia psychologiczne pod rygorem cofnięcia koncesji. Wydanie koncesji lub odmowa zwykle trwa do 2 miesięcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale