Jak uniknąć kary za niepłacenie abonamentu RTV?• Data: 29-09-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Otrzymałem „upomnienie” od Poczty Polskiej, które dotyczy zaległości w opłatach abonamentu RTV za pięć lat wstecz. Nie rejestrowałem odbiorników przez ostatnie 20 lat, a może nawet dłużej. Nie nadano mi numeru rejestracyjnego ani nie otrzymałem książeczki opłat. Jak mogę uniknąć płacenia kary? |
|
Obowiązek opłacania abonamentu RTVKwestie związane z opłatami abonamentowymi regulują przepisy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1689). Zgodnie z art. 1 przedmiotowej ustawy „opłaty abonamentowe pobiera się w celu umożliwienia realizacji misji publicznej, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2020 r., poz. 805) przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji”. Nadto zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy „za używanie odbiorników telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe”. Ustawa wprowadza również domniemanie, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
Co do zasady opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik telewizyjny. Nie dotyczy to jednak sytuacji określonej w art. 2 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym „Niezależnie od liczby odbiorników telewizyjnych używanych przez: 1) osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność 2) podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, publiczne i niepubliczne uczelnie, a także domy pomocy społecznej – w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w używaniu tych instytucji – uiszcza się tylko jedną z opłat”.
Obowiązek uiszczania opłat obciąża właściciela odbiorników. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy „Odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłat abonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe”. Nadto zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy „Osoba fizyczna lub podmiot posiadający zarejestrowany odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny może dokonać zgłoszenia zaprzestania używania tych urządzeń. Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe dokonuje wyrejestrowania odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych”. Odpowiedź na otrzymane upomnienie od Poczty PolskiejW praktyce wygląda to w ten sposób, że gdy ktoś miał kiedyś zarejestrowany odbiornik i go nie wyrejestrował, to poczta niestety tak lubi odezwać się po latach. W celu ustalenia, że zasadne będzie złożenie odpowiedzi na upomnienie, powinien Pan zweryfikować: a) czy kiedyś rejestrował Pan odbiornik, b) czy kiedykolwiek płacił Pan abonament RTV.
Można również odpisać, że od X nie ma Pan ani odbiornika radiowego, ani telewizyjnego, stąd też brak jest podstaw do dochodzenia od Pana roszczeń.
Na zakończenie warto odnieść się do kwestii przedawnienia. Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych nie zawiera wprost regulacji dotyczącej przedawnienia opłat abonamentowych, dlatego też przez długi czas było to przedmiotem dyskusji, czy należności te przedawniają się jak wszystkie inne opłaty okresowe w terminie 3 lat, czy też podobnie jak podatku w terminie 5 lat. Aktualnie obowiązuje drugie stanowisko, tj. uwzględniające okres przedawnienia wynoszący pięć lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności. Na powyższą kwestię zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 30 lipca 2012 r., sygn. akt. I SA/Gl 210/12, w którym sąd stwierdził, iż opłata z tytułu rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego (abonamentu RTV) stanowi opłatę, o której mowa w art. 2 § 2 Ordynacji podatkowej, a to oznacza, że ma do niej zastosowanie art. 70 § 1 tej ustawy, a więc, że opłata ta przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jej płatności.
Zatem okresy 2019–2023 obejmują świadczenia jeszcze nieprzedawnione. PrzykładyPan Marek – zapomniane wyrejestrowanie telewizora Pan Marek kilka lat temu posiadał odbiornik telewizyjny, który zarejestrował w urzędzie pocztowym, i regularnie opłacał abonament. W 2018 roku postanowił zrezygnować z telewizji, pozbył się telewizora, ale zapomniał go formalnie wyrejestrować. W 2024 roku otrzymał upomnienie od Poczty Polskiej z żądaniem zapłaty zaległego abonamentu RTV za ostatnie lata. Po sprawdzeniu okazało się, że wciąż jest zarejestrowany jako właściciel odbiornika, więc musiał zapłacić zaległe opłaty za pięć ostatnich lat.
Pani Anna – domowy telewizor i samochodowy radioodbiornik Pani Anna mieszka w domu z rodziną, a w salonie ma telewizor, który regularnie używa. Dodatkowo w jej samochodzie znajduje się radioodbiornik. Pani Anna obawiała się, że będzie musiała płacić abonament za oba urządzenia, jednak zgodnie z przepisami płaci jedną opłatę, ponieważ dotyczy ona wszystkich odbiorników w jednym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie stanowiącym jej własność. Dzięki temu nie musi ponosić dodatkowych kosztów za radio w samochodzie.
Pan Tomasz – instytucja edukacyjna Pan Tomasz jest dyrektorem prywatnej uczelni, która posiada kilka odbiorników telewizyjnych oraz radiofonicznych, wykorzystywanych w różnych budynkach uczelni. Zgodnie z przepisami, mimo że uczelnia posiada wiele odbiorników, płaci jedną opłatę abonamentową, ponieważ wszystkie odbiorniki znajdują się w obrębie tej samej instytucji. Uczelnia nie jest przedsiębiorstwem, dlatego może skorzystać z tego uproszczenia w opłatach. PodsumowanieArtykuł omawia zasady opłacania abonamentu RTV w Polsce. Opłaty abonamentowe są pobierane na rzecz realizacji misji publicznej przez jednostki radiofonii i telewizji. Właściciel odbiornika telewizyjnego lub radiowego jest zobowiązany do opłacania abonamentu, a brak wyrejestrowania urządzenia może skutkować upomnieniem od Poczty Polskiej. Przepisy wskazują, że opłata dotyczy jednego gospodarstwa domowego, niezależnie od liczby odbiorników. Oferta porad prawnychOtrzymałeś upomnienie od Poczty Polskiej w związku z zaległym abonamentem RTV lub masz wątpliwości co do obowiązku jego opłacania? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Oferujemy profesjonalne wsparcie w sprawach abonamentowych oraz przygotowujemy odpowiednie pisma, które pomogą Ci skutecznie zareagować na wezwania. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem. Źródła:1. Ustawa z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji - Dz.U. 1993 nr 7 poz. 34 2. Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych - Dz.U. 2005 nr 85 poz. 728 3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 lipca 2012 r., sygn. akt. I SA/Gl 210/12
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale