Jak sprzedać mieszkanie zajęte przez rodzinę, gdy nie chcą się wyprowadzić?

• Data: 23-09-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem jedyną właścicielką mieszkania. Mam dwoje dzieci. Pięć lat temu przeprowadziłam się do innego miasta, w tym czasie jedna córka zamieszkała w tym mieszkaniu ze swoim partnerem oraz małym dzieckiem. Nie została spisana żadna umowa najmu. Płacili mi za czynsz/opłaty na konto. W mieszkaniu są zameldowane cztery osoby – ja, obie córki i dziecko mojej córki. Partner/ojciec dziecka nie. Nie są po ślubie. Chciałabym teraz sprzedać mieszkanie i podzielić pieniądze na pół dla obu córek. Jednak córka, która tam zamieszkuje, nie zgadza się na to. Sąsiadka, która z córką ma dobre relacje, grozi mi założeniem niebieskiej karty, bo rzekomo chcę „wyrzucić” samotną matkę z dzieckiem. Dziecko ma już sześć lat, a córka nie jest samotną matką, bo dalej mieszka z partnerem (ojcem dziecka) w tym mieszkaniu. Córka jest osobą pracującą na podstawie umowy-zlecenia. Nadmieniam, że nie wyrzucam ich (nawet o czymś takim nie pomyślałam), tylko na czas sprzedaży chciałam im poszukać czegoś na wynajem. Niestety córce to nie odpowiada. Co mogę zrobić, aby córka opuściła mieszkanie?

Jak sprzedać mieszkanie zajęte przez rodzinę, gdy nie chcą się wyprowadzić?

Umowa użyczenia mieszkania

Jedyną możliwością w niniejszej sprawie jest wypowiedzenie umowy użyczenia niechcianemu lokatorowi – w przypadku braku porozumienia i oporu w zakresie wyprowadzenia się pozostaje jedynie powództwo o eksmisję. W zakresie natomiast wskazanej niebieskiej karty – proszę się nie obawiać takich praktyk. Niebieska karta zakładana jest wspólnie zamieszkującemu sprawcy przemocy w rodzinie, a więc w niniejszej sprawie nie dochodzi do takich okoliczności.

Zgodnie z treścią art. 710 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy”.

Użyczenie jest umową, na podstawie której użyczający (komodant) zobowiązuje się zezwolić biorącemu (komodatariuszowi) – przez czas oznaczony lub nieoznaczony – na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Najczęściej w praktyce chodzi o bezinteresowną pomoc udzielaną osobom bliskim (por. uchw. SN z 5.3.2009 r., sygn. akt III CZP 6/09; wyr. SN z 3.12.2009 r., sygn. akt II CSK 550/09). Cechą charakterystyczną użyczenia jest nieodpłatność (por. np. wyr. WSA w Warszawie z 11.9.2007 r., sygn. akt III SA/Wa 600/07; wyr. SA w Szczecinie z 13.10.2016 r., sygn. akt I ACa 425/16, niepubl.).

Wypowiedzenie umowy użyczenia

Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie, a więc także ustnej, co występuje w Pani przypadku, a także w większości stosunków rodzinnych. Zgodnie z treścią art. 715 K.c. „Jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić”.

Mając natomiast na uwadze art. 716 K.c.: „Jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie, nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nieprzewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony”.

Powyższe nie są jednak jedynymi możliwościami wypowiedzenia przedmiotowej umowy, albowiem może ona zostać wypowiedziana w każdej chwili, a więc wtedy, kiedy Pani jako właścicielka będzie tego chciała.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wygaśnięcie umowy użyczenia

Zgodnie bowiem z treścią art. 3651 K.c. „Zobowiązanie bezterminowe o charakterze ciągłym wygasa po wypowiedzeniu przez dłużnika lub wierzyciela z zachowaniem terminów umownych, ustawowych lub zwyczajowych, a w razie braku takich terminów niezwłocznie po wypowiedzeniu”. Dlatego też, na podstawie powyższego, może Pani dokonać wypowiedzenia zawartej umowy użyczenia w każdej chwili i będzie ona wtedy skuteczna.

Ze względów celowościowych wskazane jest, aby po wypowiedzeniu zobowiązania ciągłe nie wygasały natychmiast, ale by istniał określony czas, który umożliwiłby stronie przygotowanie się do jego wygaśnięcia (np. zwrotu rzeczy, z której na podstawie takiej umowy korzystała; znalezienia innej rzeczy, z której mogłaby korzystać, co jest szczególnie ważne w sytuacjach, gdy miałoby to wpływ na jej podstawy egzystencji itp.) – zob. też wyr. SA w Poznaniu z 20.5.2008 r., sygn. akt I ACA 347/08).

Z uwagi na powyższe proszę wypowiedzieć umowę użyczenia córce i wskazać, aby np. w terminie 30 dni opuściła nieruchomość – najlepiej, aby takie wypowiedzenie znajdowało się na piśmie. Jeżeli nie będzie ona chciała dobrowolnie opuścić lokalu, to niestety konieczne będzie skierowanie pozwu o eksmisję. Niniejsze proszę również zaznaczyć w piśmie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład rodzinny – konflikt z bliskim

Kasia postanowiła pomóc swojej kuzynce, Agnieszce, która borykała się z problemami finansowymi. Kasia zgodziła się użyczyć jej swoje mieszkanie na czas nieoznaczony (umowa była ustna). Po kilku miesiącach Agnieszka zaczęła nieprawidłowo używać mieszkania – wynajmowała pokoje innym osobom bez zgody Kasi. Kasia była zaniepokojona sytuacją, dlatego postanowiła wypowiedzieć umowę użyczenia. Poprosiła Agnieszkę o opuszczenie mieszkania w ciągu 30 dni. Agnieszka nie chciała się wyprowadzić, co zmusiło Kasię do złożenia pozwu o eksmisję.

Przykład zawodowy: nieporozumienie z pracownikiem

Janek, właściciel firmy, użyczył swojemu pracownikowi, Tomkowi, mieszkanie służbowe na czas trwania projektu, który miał zakończyć się za 6 miesięcy. Po upływie tego okresu Janek postanowił wypowiedzieć umowę użyczenia Tomkowi – poinformował go, że musi opuścić mieszkanie w ciągu 30 dni. Tomek zgodził się na te warunki, ale nie wyprowadził się w terminie. W tej sytuacji Janek musiał złożyć wniosek o eksmisję.

Przykład sąsiedzki: nieporozumienie dotyczące warunków umowy

Maria użyczyła swoje mieszkanie sąsiadowi, Pawłowi, który był w trudnej sytuacji życiowej. Paweł zobowiązał się do dbania o mieszkanie. Z czasem Maria zauważyła, że Paweł nie wywiązuje się z obowiązków, nie przeprowadza niezbędnych napraw i nie utrzymuje porządku. Po rozmowach, które nie przyniosły rezultatów, Maria postanowiła wypowiedzieć umowę użyczenia i dała Pawłowi 30 dni na opuszczenie mieszkania. Paweł jednak nie chciał się wyprowadzić, co zmusiło Marię do rozpoczęcia procedury eksmisyjnej.

Podsumowanie

Artykuł wyjaśnia zasady dotyczące umowy użyczenia mieszkania, która jest bezpłatną umową pozwalającą na korzystanie z nieruchomości. Umowa może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Właściciel mieszkania (użyczający) ma prawo wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie, zazwyczaj dając biorącemu 30 dni na opuszczenie nieruchomości. Jeśli biorący nie przestrzega warunków umowy lub odmawia wyprowadzki, właściciel może wystąpić o eksmisję.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z umową użyczenia lub innymi kwestiami prawnymi? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Oferujemy fachowe doradztwo oraz przygotowujemy niezbędne dokumenty, aby ułatwić Ci rozwiązanie problemu. Skontaktuj się z nami i uzyskaj profesjonalną pomoc bez wychodzenia z domu!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11.9.2007 r., sygn. akt III SA/Wa 600/07

3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 20.5.2008 r., sygn. akt I ACA 347/08

4. Wyrok Sądu Najwyższego z 3.12.2009 r., sygn. akt II CSK 550/09