Jak sprawdzić, czy spadek nie jest obciążony długami?• Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński |
4 lata temu zmarł mój ojciec, niestety nigdy nie miałem z nim kontaktu. Sprawa ograniczała się do alimentów poprzez komornika i fundusz alimentacyjny. W ubiegłym roku otrzymałem zawiadomienie z sądu, że gmina wniosła o ustalenie spadkobiercy mieszkania w związku z niezapłaconym podatkiem od nieruchomości. Odbyła się już pierwsza rozprawa, na której sąd zlecił ogłoszenie w prasie, że toczy się postępowanie w kwestii ustalenia spadkobiercy i czy ktoś inny nie rości praw w stosunku do spadku. Minęło pół roku i za 2 tygodnie mam sprawę w kwestii ustalenia prawa do spadku. W jaki sposób ja mam sprawdzić, czy mój ojciec nie miał długów oprócz zaległości wobec wspólnoty mieszkaniowej, gminy odnośnie podatku? Sprawdziłem hipotekę mieszkania i jest czysta. |
|
Dziecko pozamałżeńskie spadkobiercąJak Pan wie, spadkobiercy ustawowi nabywają spadek już w momencie śmierci spadkodawcy, a dzieci pochodzące z małżeństwa jak i dzieci pozamałżeńskie traktowane są analogicznie jako zstępni spadkodawcy. Dowiadując się o śmierci Pana ojca, miał Pan czas na ewentualne przyjęcie lub odrzucenie spadku po nim. Zgodnie bowiem art. 1015 Kodeksu cywilnego (w brzmieniu obowiązującym przed październikiem 2015 r. – uznaję, że Pana ojciec zmarł przed tą datą):
Uchylenie się od skutków prawych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku po rodzicuZgodnie z art. 1019:
BIK, KRDZ okoliczności wynika, że Pan spadek chce przyjąć (wielce prawdopodobne jest, że gdy mamy do czynienia z nieruchomością i nieznacznym długiem, to takie działanie jest opłacalne – wartość spadku przewyższa długi). Chciałby Pan jednak sprawdzić, jak rzeczywiście jest ze spadkiem.
Sprawdzenie stanu spadkuPodobną procedurę można zastosować wobec biur informacji gospodarczej (m.in. Krajowy Rejestr Długów BIG S.A.) działających w oparciu o przepisy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że instytucje parabankowe nie korzystają z BIK-u, a jedynie niektóre korzystają z BIG-ów.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale