Jak sprawdzić co zmarły zostawił w spadku?• Data: 28-12-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola |
Zmarł mój ojciec, który porzucił mnie i mamę wiele lat temu. Zawarł związek małżeński z inną kobietą i z tego małżeństwa jest dwoje dorosłych dzieci. Na ten moment jedyne, co mam, to odpis aktu zgonu. Po jego śmierci miałem kontakt z dziećmi z drugiego małżeństwa, ale nie uzyskałem konkretnych informacji o spadku, a także o tym, czy ojciec spisał testament. Jak można sprawdzić czy ojciec zostawił coś w spadku? Zasugerowano mi, że spadku nie ma, bo ojciec za życia zadbał o to, aby majątek przypadł tylko tym dzieciom. Chciałbym jednak upewnić się co do majątku i czy rzeczywiści dla mnie spadku nie ma. Jak to zrobić? |
|
Sposób przyjęcia spadkuPodstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.)
Z Pańskiego opisu wynika, że nie ma Pan wiedzy na temat ewentualnego spadku (jego rodzaju i wysokości), ani też czy zmarły sporządził testament i czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe.
W pierwszej kolejności punktem wyjścia jest ustalenie daty śmierci ojca, tj. czy ojciec zmarł stosunkowo niedawno, czy też co najmniej przed 6 miesiącami. Ma to o tyle istotne znaczenie, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak w tym terminie oświadczenia spadkobiercy jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. O ile taka możliwość, tj. na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, występuje, to najlepiej byłoby złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi. Powyższe skutkuje bowiem tym, że nie może Pan ponosić odpowiedzialności za więcej, aniżeli Pan zyska. Innymi słowy, jeżeli aktywa wynoszą 50 tys. zł, a długi 100 tys., to Pan odpowiada jedynie do wysokości swojego udziału w spadku.
Prawo do zachowkuMusi Pan także mieć świadomość, że jako synowi przysługuje Panu prawo do zachowku. Niemniej jednak jego wielość jest zależna od liczby osób powołanych do spadku, a także od tego, w jakiej formie (czy dożywociem, czy darowizną) nastąpiło przeniesienie praw do nieruchomości (zakładam, że ojciec mógł je posiadać). Jeżeli przeniesienie nastąpiło na mocy dożywocia, wówczas nie może Pan żądać zachowku, jeżeli natomiast była to umowa darowizny, choćby ze służebnością osobistą, to taka możliwość już występuje.
Stwierdzenie nabycia spadkuPodsumowując: bez wszczęcia postępowania spadkowego nie jest Pan w stanie niczego sprawdzić. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co otworzyłoby Panu drzwi do uzyskania informacji o stanie majątkowym ojca. Będzie Pan miał bowiem oświadczenie o przyjęciu spadku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale