.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak skutecznie odwołać się od odmowy wglądu do akt sprawy karnej?

• Data: 15-08-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Policja odmówiła opiekunowi prawnemu osoby poszkodowanej w wypadku drogowym, która jest w śpiączce, wglądu do akt postępowania, pomimo że od wypadku upłynęło 15 miesięcy. Osoba poszkodowana jest uznawana za sprawcę wypadku, ale nie znamy wielu istotnych szczegółów dotyczących wypadku ani tego, czy dochowano należytej staranności w tym postępowaniu. Teraz chcemy ponowić wniosek. Do kogo i jak skutecznie odwołać się od ewentualnej decyzji odmownej? Czy opiekun prawny, którym jest żona poszkodowanego, w razie zgody na wgląd może zabrać ze sobą inną bliską osobę poszkodowanego, np. ojca lub matkę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak skutecznie odwołać się od odmowy wglądu do akt sprawy karnej?

Wgląd do akt sprawy

Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie jest ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2024 r., poz. 37). Zgodnie z art. 156 § 5 Kodeksu postępowania karnego jeżeli nie zachodzi potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania lub ochrony ważnego interesu państwa, w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów lub kopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kopie. W przedmiocie udostępnienia akt, sporządzenia odpisów lub kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów lub kopii prowadzący postępowanie przygotowawcze wydaje zarządzenie. W wypadku odmowy udostępnienia akt pokrzywdzonemu na jego wniosek należy poinformować go o możliwości udostępnienia mu akt w późniejszym terminie. Z chwilą powiadomienia podejrzanego lub obrońcy o terminie końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania przygotowawczego pokrzywdzonemu, jego pełnomocnikowi lub przedstawicielowi ustawowemu nie można odmówić udostępnienia akt, umożliwienia sporządzania odpisów lub kopii oraz wydania odpisów lub kopii. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom. Prokurator może udostępnić akta w postaci elektronicznej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dostęp do dokumentów dla opiekuna prawnego

Kwestie związane z dostępem do akt postępowania przygotowawczego regulują przepisy art. 156 § 5 oraz § 5a. Zakres czasowy obowiązywania wskazanych przepisów musi być jednak określony przez odwołanie się do art. 321. Należy zatem przyjąć, że od chwili zawiadomienia o możliwości przejrzenia akt prokurator traci możliwość ograniczenia dostępu do nich dla stron. Podstawowym przepisem jest art. 156 § 5. Normę prawną zawartą w § 5a należy zaś stosować jako wyjątek od zasady wyrażonej w § 5. Akta te udostępnia się stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym. Prawo dostępu do akt jednakże jest tu limitowane decyzją prowadzącego postępowanie.

 

Wobec powyższego w opisanej przez Państwa sprawie należy złożyć pisemny wniosek do prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z sądu rodzinnego, że małżonka jest opiekunem prawnym. W przypadku, gdy prokurator odmówi dostępu do akt, to na decyzję w tym zakresie przysługuje prawo wniesienia zażalenia. Termin na zażalenie to 7 dni od dnia doręczenia zarządzenia prokuratora.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna jest matką młodego mężczyzny, który padł ofiarą brutalnego napadu i od tego czasu znajduje się w śpiączce. Policja odmówiła jej dostępu do akt postępowania, uzasadniając to tajemnicą śledztwa. Minęło już ponad półtora roku od zdarzenia, a Pani Anna chce dowiedzieć się, jakie kroki zostały podjęte w sprawie. Składając ponowny wniosek, Pani Anna zamierza dołączyć zaświadczenie z sądu, które potwierdza jej status opiekuna prawnego, oraz wskazać, że jej prawnym pełnomocnikiem jest adwokat, który będzie jej pomagał w postępowaniu.

 

Pan Jan, ojciec nastolatka poszkodowanego w wypadku samochodowym, od kilku miesięcy stara się uzyskać wgląd do akt sprawy. Mimo że jego syn był jedynym uczestnikiem wypadku, który doznał poważnych obrażeń, nie ma dostępu do szczegółów postępowania. Prokurator odrzucił jego wcześniejszy wniosek, twierdząc, że ujawnienie informacji mogłoby zaszkodzić śledztwu. Pan Jan planuje ponownie złożyć wniosek, tym razem załączając opinię lekarza, który stwierdza, że jego syn nie jest w stanie samodzielnie występować w sprawie.

 

Pani Maria jest żoną poszkodowanego w pożarze, który doznał poważnych obrażeń i od dwóch lat znajduje się w stanie wegetatywnym. Mimo licznych prób, nie uzyskała dostępu do akt postępowania, ponieważ prokurator twierdzi, że sprawa wciąż jest w toku. Pani Maria, pełniąc funkcję opiekuna prawnego swojego męża, chce złożyć ponowny wniosek o wgląd do akt, argumentując, że potrzebuje tych informacji do podjęcia dalszych działań prawnych oraz do oszacowania możliwości dochodzenia odszkodowania. Planuje również zabrać ze sobą swojego teścia, ojca poszkodowanego, aby razem mogli przejrzeć dokumenty.**

Podsumowanie

W artykule omówiono procedury i możliwości prawne związane z uzyskaniem wglądu do akt postępowania przez opiekuna prawnego osoby poszkodowanej. Przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby skutecznie odwołać się od decyzji odmownej, oraz wskazano na prawa opiekuna prawnego dotyczące dostępu do dokumentacji. Artykuł podkreśla również znaczenie przestrzegania obowiązujących przepisów i terminów w tego rodzaju sprawach.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism procesowych, aby skutecznie bronić Twoich praw i interesów w postępowaniach sądowych i administracyjnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu