.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak podarować samochód bratu, jeśli jest w małżeńskiej wspólności majątkowej?

• Data: 28-08-2024 • Autor: Adam Nowak

Chcę podarować bratu samochód zarejestrowany na męża, wycofany w grudniu ubiegłego roku z jego jednoosobowej działalności gospodarczej (odprowadzony podatek VAT). Mamy małżeńską wspólnotę majątkową. We wszystkich dostępnych w sieci wzorach umów jest oświadczenie o wyłącznej własności samochodu. Z przepisów wynika, że w umowie musi znaleźć się zgoda współmałżonka. Czy w tej sytuacji mogę podarować auto bratu bez konieczności zapłaty podatku (wartość auta ok. 30 tys. zł)? Gdzie znajdę odpowiedni wzór umowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak podarować samochód bratu, jeśli jest w małżeńskiej wspólności majątkowej?

Darowizna na rzecz brata w przypadku wspólności majątkowej

Darowizny korzystają ze zwolnienia od podatku wyłącznie, gdy są dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny określonymi w art. 4a ustawy SD. Przepis ten w tzw. grupie zerowej nie wymienia szwagra/szwagierki, dlatego też w zakresie, w jakim darowiznę Pani brat otrzymałby od Pani męża, zwolnienie nie mogłoby znaleźć zastosowania. Analogicznie, jeżeli chodzi o darowizny mieszczące się w kwocie wolnej, to dla I grupy podatkowej kwota wolna wynosi 36 120 zł (szwagier znajduje się bowiem w II grupie podatkowej).

 

Możliwe jest jednak dokonanie darowizny z majątku wspólnego, w której stroną umowy będzie tylko jeden z małżonków. Otóż w myśl art. 36 § 1–2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku”.

 

Jak zatem widać, każdy z małżonków ma prawo do samodzielnego zarządu całym majątkiem wspólnym, przy czym w pewnych przypadkach wymagana jest zgoda drugiego małżonka. W myśl art. 37 § 1 pkt 4 K.r.io. „zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych”.

 

W dalszej części art. 37 K.r.io. czytamy, że „Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna”.

 

W świetle tych regulacji możliwe jest zatem, aby tylko jeden z małżonków był stroną umowy darowizny, ale dla ważności takiej umowy drugi małżonek musi wyrazić pisemną zgodę.

 

Podsumowując powyższe, umowa darowizny środków pieniężnych może zostać zawarta pomiędzy jednym małżonkiem a jego bratem/siostrą czy też ojcem/matką (wszyscy z tzw. zerowej grupy). Istotne jest, aby drugi małżonek wyrażał zgodę na taką darowiznę.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgoda małżonka na dokonanie darowizny z majątku wspólnego

Stanowisko to potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 09.11.2017 r., nr 0111-KDIB4.4015.158.2017.2.PB: „Dla zastosowania zwolnienia pozostaje bez wpływu fakt, że właścicielami darowanego lokalu mieszkalnego są córka Wnioskodawczyni i jej mąż. Okoliczność ta wywiera bowiem skutki jedynie w sferze prawa rodzinnego, gdyż stosownie do art. 37 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682), zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. W art. 37 § 4 ww. Kodeksu ustawodawca postanowił, że jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna. Jednakże, co wynika z § 2 omawianego przepisu, ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. Z zacytowanych przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że zgoda małżonka niezbędna jest dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, w przypadku gdy jej przedmiotem są środki objęte wspólnością majątkową. Z faktu tego nie można jednak wywodzić, że wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny. Skoro w analizowanej we wniosku sytuacji darczyńcą jest tylko córka Wnioskodawczyni, to nabycie lokalu mieszkalnego tytułem tejże darowizny korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Wnioskodawczyni nie będzie więc zobowiązana do płacenia podatku od spadków i darowizn z tego tytułu”.

 

Tak samo też interpretacje:

  • Znak: 0111-KDIB2-3.4015.69.2020.1.BB,
  • Znak: 0111-KDIB2-3.4015.3.2020.1.LM.

 

Ani przepisy prawa podatkowego, ani przepisy prawa cywilnego nie określają, w jakiej formie taka zgoda ma być wyrażona, a zatem należy przyjąć, że może mieć to miejsce w dowolnej formie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Darowizna a podatek

W konsekwencji umowa darowizny powinna zostać zawarta wyłącznie pomiędzy Panią a bratem. Natomiast pod umową darowizny (albo jako załącznik do umowy) powinien znaleźć się zapis o przykładowej treści: „Ja niżej podpisany……, będący małżonkiem……, wyrażam zgodę na dokonanie darowizny ww. przedmiotu stanowiącego element majątku wspólnego małżeńskiego”.

 

W takim przypadku darowizna będzie traktowana jako dokonana wyłącznie pomiędzy rodzeństwem, co daje prawo osobie obdarowanej do skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku od darowizny na mocy art. 4a ustawy SD.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Jan postanowił podarować swój samochód bratu Piotrowi. Samochód został wcześniej wycofany z działalności gospodarczej jego żony Anny, a ponieważ Jan i Anna mają wspólnotę majątkową, oboje byli współwłaścicielami auta. Jan sporządził umowę darowizny, a Anna dołączyła pisemną zgodę na przekazanie samochodu z majątku wspólnego. Dzięki temu Piotr mógł odebrać darowiznę bez konieczności płacenia podatku.

 

Katarzyna chciała przekazać swojemu bratu Marcinowi samochód, który był zakupiony wspólnie z mężem, Robertem, i stanowił część ich majątku wspólnego. Katarzyna złożyła umowę darowizny, a Robert zgodził się na przekazanie auta, co potwierdził pisemnie. Marcin, jako członek najbliższej rodziny, nie musiał płacić podatku od tej darowizny, ponieważ umowa została prawidłowo sporządzona.

 

Anna i Tomasz postanowili podarować samochód swojemu bratu Krzysztofowi. Auto było zarejestrowane na Tomasza, ale ponieważ małżonkowie mieli wspólnotę majątkową, oboje musieli wyrazić zgodę na darowiznę. Tomasz sporządził umowę, a Anna dołączyła swoją zgodę na przekazanie samochodu. Krzysztof, będąc członkiem najbliższej rodziny, został zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od tej darowizny.

Podsumowanie

Podarowanie samochodu bratu w ramach darowizny może być zwolnione z podatku, o ile umowa darowizny zostanie prawidłowo sporządzona, a drugi małżonek, jeśli auto pochodzi z majątku wspólnego, wyrazi na nią pisemną zgodę. Ważne jest, aby darowizna była przekazana bezpośrednio między rodzeństwem, co pozwala na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pism? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad online, aby szybko i bezproblemowo załatwić sprawy związane z darowizną i podatkami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Nowak




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu