.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak odzyskać prawo jazdy na motocykl po przekroczeniu 24 punktów karnych?

• Data: 18-07-2024 • Autor: Aleksandra Pofit

Przekroczyłem 24 punkty karne. Zatrzymano mi prawo jazdy na 3 miesiące, ponieważ w trakcie jazdy motocyklem przekroczyłem prędkość 50 km na godzinę w terenie zabudowanym. Po upłynięciu 3 miesięcy zdałem egzamin na kategorię B. Czy muszę ponownie zdawać egzamin na kategorię A, czy mogę odzyskać to prawo jazdy bez egzaminu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak odzyskać prawo jazdy na motocykl po przekroczeniu 24 punktów karnych?

Konieczność ponownego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy

W związku z tym, że przekroczył Pan dopuszczalną liczbę 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, niestety będzie Pan musiał zdać egzamin, żeby odzyskać kategorię A i ponownie móc prowadzić motocykl. Musi Pan zatem przejść przez taką samą procedurę jak przy odzyskiwaniu uprawnień na kategorię B.

 

Osobie, która przekroczyła 24 punkty, odbierane jest prawo jazdy. Aby odzyskać uprawnienia, taki kierowca musi ponownie przystąpić do egzaminu i uzyskać pozytywną ocenę (bez konieczności ponownego odbywania kursu).

 

Zgodnie z art. 98a ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. (Dz.U. Nr 30, poz. 151) „kierowca jest obowiązany poddać się badaniu psychologicznemu w zakresie psychologii transportu, jeżeli przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego”. Zgodnie z art. 83 „badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu jest przeprowadzane przez uprawnionego do wykonywania tych badań psychologa, zwanego dalej »uprawnionym psychologiem«, w:

1) pracowni psychologicznej prowadzonej przez przedsiębiorcę wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną;

2) jednostce organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej – w zakresie badań osób na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

3) pracowni psychologicznej prowadzonej przez jednostkę organizacyjną służb podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub zakład opieki zdrowotnej nadzorowany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;

4) pracowni psychologicznej prowadzonej przez jednostkę sektora finansów publicznych”.

 

Po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów policja wysyła do kierowcy i do urzędu właściwego miejscu zamieszkania lub do urzędu, który wydał prawo jazdy, wniosek na badanie psychologiczne i ponowne sprawdzenie kwalifikacji. Następnie należy zgłosić się na badanie psychologiczne do psychologa z uprawnieniami do badania kierowców. Po otrzymaniu zaświadczenia od psychologa należy udać się do starostwa lub urzędu dzielnicy w zależności, gdzie trafiły dokumenty.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Niezaliczenie „egzaminu kontrolnego”

Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej przeprowadzanej w formie testów jednokrotnego wyboru z pytaniami generowanymi w czasie rzeczywistym za pomocą techniki informatycznej oraz części praktycznej przeprowadzanej przy użyciu odpowiedniego do uprawnienia pojazdu. Starosta wydaje decyzję administracyjną o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami po ustaniu przyczyn, które spowodowały ich cofnięcie, zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.

 

Brak zdania „egzaminu kontrolnego” (czy to części teoretycznej, czy praktycznej) powoduje, że starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami zgodnie z art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. c. Po takiej decyzji dana osoba traci uprawnienia wszystkich kategorii i traktowana jest jak osoba, która po raz pierwszy przystępuje do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Zgodnie z art. 104 ustawy „osoba, w stosunku do której została wydana decyzja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, odpowiednio w trybie art. 103 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5, może uzyskać uprawnienie do kierowania pojazdami po ponownym spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Powrót na motocykl po przerwie

Jan Kowalski, zapalony motocyklista, przekroczył limit 24 punktów karnych w 2022 roku, co spowodowało zawieszenie jego prawa jazdy na trzy miesiące. Po upływie tego czasu Jan z sukcesem zdał egzamin teoretyczny i praktyczny na kategorię B, jednak nie miał pewności, czy musi również przystąpić do egzaminu na kategorię A, by móc znów jeździć motocyklem. Po konsultacji z urzędem dowiedział się, że odzyskanie prawa jazdy na motocykl wymaga ponownego przystąpienia do egzaminu.

 
Trudności z odzyskaniem uprawnień

Anna Nowak, która straciła prawo jazdy na motocykl po przekroczeniu punktów karnych, była zmuszona do przejścia przez proces odzyskiwania uprawnień. Mimo że miała już kategorię B, musiała zdać zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny na kategorię A. Stres i obawa przed niepowodzeniem sprawiły, że egzamin praktyczny zdała dopiero za trzecim razem, ale ostatecznie udało jej się odzyskać uprawnienia i wrócić na drogę.

 
Szybkie działanie kluczem do sukcesu

Marcin Wójcik, po przekroczeniu dopuszczalnych punktów karnych, postanowił jak najszybciej przystąpić do odzyskiwania swoich uprawnień. Przeszedł wymagane badania psychologiczne i szybko zgłosił się na egzamin. Dzięki intensywnemu przygotowaniu i zaangażowaniu zdał egzamin na kategorię A już za pierwszym podejściem, co pozwoliło mu szybko wrócić na motocykl i kontynuować swoją pasję bez długiej przerwy.

Podsumowanie

Odzyskanie prawa jazdy na motocykl po przekroczeniu 24 punktów karnych wymaga ponownego przystąpienia do egzaminu teoretycznego i praktycznego, niezależnie od posiadanych już uprawnień na inne kategorie pojazdów. Proces ten obejmuje również obowiązkowe badania psychologiczne, które są kluczowym elementem weryfikacji zdolności do bezpiecznego poruszania się po drogach. Konsekwentne przestrzeganie przepisów i odpowiednie przygotowanie do egzaminu są niezbędne, aby sprawnie odzyskać uprawnienia i powrócić na drogę.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w odzyskaniu prawa jazdy na motocykl? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby sprawnie przejść przez cały proces. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 Źródła:

1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Pofit




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu