.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak odzyskać pieniądze, które zawłaszczył partner i kupił na siebie mieszkanie?

• Opublikowano: 16-07-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Sama nie wiem, jak to się stało, ale uwikłałam się w nieciekawą sytuację. Od kilku lat jestem w związku przemocowym i muszę się uwolnić, bo zagraża to mojemu życiu. Historia jest długa, jednak skupię się tu na jednym, bardzo ważnym aspekcie. Dwa lata temu sprzedałam mieszkanie rodziców, a pieniądze (140 tys. zł) przelałam na rachunek bankowy partnera, bo miał dodać swoje środki i wspólnie mieliśmy kupić mieszkanie. Po roku mieszkanie zostało kupione, ale kupił je tylko na siebie. Prosiłam o współwłasność albo chociaż o służebność – na nic się nie zgodził. Tylko mnie zameldował i zobowiązał do regularnego płacenia czynszu – co zresztą robię. Czy jest droga prawna, która umożliwiłaby mi odzyskanie tych pieniędzy lub dopisanie mnie do własności mieszkania w stosunku odpowiadającym wniesionemu wkładowi? Odzyskanie tej kwoty lub późniejsze zniesienie współwłasności bardzo by mi pomogło uwolnić się od tego człowieka.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak odzyskać pieniądze, które zawłaszczył partner i kupił na siebie mieszkanie?

Przemoc w związku partnerski, zawiadomienie o znęcaniu się

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu karnego (K.k.).

 

Istnieje możliwość „wyplątania się z tego problemu”, aczkolwiek będzie to droga złożona i nie można wykluczyć, że długa. Z tego co Pani pisze, związek ma charakter przemocowy, co powoduje, że zasadnym byłoby rozważenie złożenia zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 207 § 1 K.k. Gdyby udało się skierować akt oskarżenia do sądu, wówczas miałaby Pani ułatwione zadanie, albowiem mniemać należy, że doszłoby do skazania, co z kolei wiązałoby sąd cywilny – stosownie do treści art. 11 K.p.c. – jeżeli chodzi o zdarzenia opisane w wyroku skazującym. Tym samym można byłoby wykazać, że była Pani zmusza i oszukiwana, a zatem, że pieniądze na zakup mieszkania nie pochodzą wyłącznie od partnera, ale także od Pani. Dodatkowo należałoby złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 272 K.k., tj. wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego, jakim jest notariusz, w dniu kupna mieszkania, kiedy, jak mniemam, partner oświadczył, że środki na zakup pochodzą wyłącznie od niego. Istotne znaczenie dla sprawy będzie miał także tytuł przelewu, kiedy przenosiła Pani na rachunek partnera kwotę 140 000 zł.

 

Odzyskanie pieniędzy w postępowaniu cywilnym

Zanim Pani zacznie myśleć o podstawie prawnej, na mocy której odzyska swoje pieniądze, proszę sprawdzić, jaki tytuł przelewu, wpłaty widnieje na rachunku bankowym partnera. Mam nadzieję, że nie jest tam wpisana „darowizna”. Wówczas bowiem Pani sytuacja istotnie by się skomplikowała. Także to, że Pani godzi się na płacenie czynszu, pokazuje, że nie czuje się Pani współwłaścicielem, co zapewne były partner zechce wykorzystać przeciwko Pani, gdy sprawa znajdzie się w sądzie. Na Pani miejscu rozważyłbym działania możliwie szerokie, tj. postępowanie karne, cywilne i zaprzestanie płacenia czynszu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu