.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak obliczyć właściwy okres wypowiedzenia przy zatrudnieniu przez niecałe 3 lata?

• Data: 30-11-2024 • Autor: Kinga Kościelniak

Jaki powinien obowiązywać okres wypowiedzenia umowy o pracę (na czas nieokreślony) w przypadku rozpoczęcia pracy w dniu 1.04.2021 r. i złożenia wypowiedzenia w lutym 2024 r. – miesięczny czy trzymiesięczny? Pracuję niecałe trzy lata i nie wiem jak obliczyć okres wypowiedzenia, Pracodawca interpretuje to jako okres trzymiesięczny. Czy może mieć tu wpływ fakt, że ostatni dzień marca w 2024 roku wypada w niedzielę, a zgodnie z K.p. art. 30 § 2 okres wypowiedzenia kończy się w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak obliczyć właściwy okres wypowiedzenia przy zatrudnieniu przez niecałe 3 lata?

Długość okresu wypowiedzenia

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:


1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

Według art. 32 § 1 Kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę z wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Staż pracy a wypowiedzenie

Jeśli złoży Pani wypowiedzenie np. 19.02.2024 r., to Pani staż pracy na dzień 19.02.2024 r. wynosi 2 lata i 10 miesięcy i 19 dni. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się zasadne, powołując się na art. 36 § 1 Kodeksu pracy, by zastosować miesięczny okres wypowiedzenia, który zakończyłby swój bieg 31.03.2024 r. Niestety tak ustalony okres wypowiedzenia byłby nieprawidłowy. Dlaczego? Zgodnie z orzecznictwem „o długości okresów wypowiedzenia (art. 36 § 1 kodeksu pracy) decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 kodeksu pracy) – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 1999 roku, sygn. akt I PKN 34/99.

W trakcie Pani okresu wypowiedzenia tj. w dniu 31.03.2024 r. staż Pani pracy przekroczy 3 lata. W związku z tym okres wypowiedzenia ulega automatycznemu przedłużeniu z 1 miesiąca do 3 miesięcy. Pani przypadek należy do tych, gdzie w trakcie okresu wypowiedzenia mija staż pracy uprawniający do dłuższego okresu wypowiedzenia.


Na marginesie pragnę dodać, że pracodawcy korzystają z korzystnego dla nich orzecznictwa i bardzo często wydłużają okres wypowiedzenia złożonego przez pracownika z miesiąca do trzech miesięcy, jeśli w trakcie wypowiedzenia mijają trzy lata jego pracy u tego pracodawcy. Pracownicy są bezradni, bo nie ma przepisu w Kodeksie pracy, który tę kwestię by rozstrzygał w sposób jednoznaczny. Zdaniem prawników ustawodawca powinien uregulować długość okresu wypowiedzenia, gdy w jego trakcie mija staż pracy uprawniający do dłuższego okresu wypowiedzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Problem z interpretacją stażu pracy przy wypowiedzeniu

Pan Jan rozpoczął pracę w firmie 1 marca 2021 roku. Złożył wypowiedzenie 15 lutego 2024 roku, zakładając, że będzie obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia. Oczekiwał, że umowa zakończy się 31 marca 2024 r. Jednak pracodawca poinformował go, że ze względu na to, iż 1 marca 2024 roku upływają trzy lata zatrudnienia, obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który zakończy się dopiero 31 maja 2024 roku. Pan Jan czuł się zdezorientowany, bo nie był świadomy, że długość okresu wypowiedzenia uwzględnia staż pracy na dzień jego zakończenia.

 
Konflikt o zakończenie wypowiedzenia w dniu wolnym

Pani Anna, zatrudniona od 1 kwietnia 2021 roku, złożyła wypowiedzenie 20 lutego 2024 roku. Jej zdaniem, miesięczny okres wypowiedzenia kończyłby się 31 marca 2024 roku, ponieważ byłaby wtedy zatrudniona przez dwa lata i 11 miesięcy. Jednak pracodawca uznał, że ponieważ ostatni dzień marca w 2024 roku wypada w niedzielę, zgodnie z zasadami Kodeksu pracy okres wypowiedzenia kończy się w sobotę (30 marca). W wyniku tego, staż pracy Pani Anny wynosiłby dokładnie trzy lata, co wydłużało okres wypowiedzenia do trzech miesięcy. Pani Anna musiała kontynuować pracę do 30 czerwca 2024 roku.

 
Brak wiedzy o wydłużonym okresie wypowiedzenia

Pan Tomasz zatrudnił się w firmie 15 marca 2021 roku. W lutym 2024 roku postanowił zmienić pracę i złożył wypowiedzenie z myślą, że miesięczny okres wypowiedzenia zakończy się 31 marca 2024 roku. Dopiero po rozmowie z działem HR dowiedział się, że w trakcie wypowiedzenia osiągnie trzyletni staż pracy, co automatycznie wydłuża jego okres wypowiedzenia do trzech miesięcy. Zmuszony był poinformować nowego pracodawcę o opóźnieniu rozpoczęcia pracy, co postawiło pod znakiem zapytania jego nowe zatrudnienie.

Podsumowanie

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy od stażu pracy na dzień zakończenia tego okresu. Jeśli w trakcie wypowiedzenia pracownik osiągnie staż uprawniający do dłuższego okresu wypowiedzenia, jego długość automatycznie się zmienia. Brak jednoznacznych regulacji w tej kwestii często prowadzi do sporów, dlatego kluczowe jest, aby pracownicy byli świadomi tych zasad przed złożeniem wypowiedzenia.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości co do okresu wypowiedzenia lub potrzebujesz pomocy w sporządzeniu pisma, skorzystaj z naszej porady prawnej online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Kinga Kościelniak




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu