.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak nie dopuścić do ubezwłasnowolnienia matki?

• Data: 31-12-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Moja siostra chce ubezwłasnowolnić naszą matkę i oddać ją do domu opieki, na co ja się nie zgadzam. Złożyła już wszystkie papiery do sądu (podała moje dane, ale nie uzyskała mojego podpisu). Otrzymała tymczasowe orzeczenie, które umożliwia jej podjęcie decyzji w sprawie oddania matki do domu opieki. Nasza mama ma również mieszkanie, które jest podzielone na trzy części. Pierwsza część należy do naszej matki, druga do mnie i trzecia do siostry. Siostra chce wynająć mieszkanie (również bez mojej zgody), a później je sprzedać i mnie z niego wykluczyć. Co mogę zrobić w obecnej sytuacji? Opiekuję się matką na zmianę z siostrą i chcę mieć prawo do podejmowania decyzji dotyczących jej zdrowia oraz majątku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak nie dopuścić do ubezwłasnowolnienia matki?

Postępowanie o ubezwłasnowolnienie

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c., przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

 

Jeżeli chodzi o mamę, to na etapie postępowania o ubezwłasnowolnienie jedyne, co Pani może uczynić, to spróbować dotrzeć do prokuratora – w każdej sprawie o ubezwłasnowolnienie on występuje – celem przedstawienia własnych racji. Nie jest Pani bowiem stroną postępowania, a to z kolei powoduje, że nie może Pani zająć swojego stanowiska. Interesy mamy de facto broni prokuratora, a zatem, o ile uda się Pani dotrzeć do tegoż, wówczas nie można wykluczyć, że sąd okręgowy, który orzeka o ubezwłasnowolnieniu, pozna Pani stanowisko w sprawie. Nadto zasadne jest wskazanie, iż sąd okręgowy na razie orzeka jedynie (albo aż) o ubezwłasnowolnieniu. O tym, kto będzie opiekunem prawnym mamy, będzie decydował sąd rejonowy. Innymi słowy, o ile to możliwe, winna Pani śledzić losy sprawy o ubezwłasnowolnienie mamy, aby wiedzieć, kiedy można spodziewać się sprawy w sądzie rejonowym o ustanowienie dla niej opiekuna prawnego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wynajem mieszkania należącego do matki

Co do drugiej kwestii – to po ubezwłasnowolnieniu mamy wynajem mieszkania i zbycie części (udziału) należącego do mamy wymagać będzie jej zgody, którą zastępować będzie zgoda sądu opiekuńczego. Innymi słowy, bez zgody sądu opiekuńczego samo bycie opiekunem prawnym niczego tutaj nie zmienia, gdyż mamy do czynienia z czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Czynność taka wymaga zgody, a tę z kolei może wydać tylko sąd rejonowy – sąd opiekuńczy.

 

Musi mieć Pani jednak świadomość, że faktyczna opieka nad mamą nie ma nic wspólnego z byciem opiekunem prawnym. Opiekun prawny może być tylko jeden.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu