Jak i gdzie otrzymać zaświadczenie A1?• Autor: Adwokat Kinga Karaś |
W Polsce prowadzę działalność, ale usługi świadczę na zlecenie szwedzkiej firmy na terenie Szwecji. Zostałam poproszona o zorganizowanie zaświadczenie A1. Jak się za to zabrać i gdzie się udać aby otrzymać zaświadczenie A1? |
Fot. Fotolia |
Gdzie uzyskać zaświadczenie A1?Zaświadczenie A1 wydawane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek. Można go odebrać osobiście (lub za pośrednictwem osoby upoważnionej) w oddziale lub zawnioskować o przesłanie pocztą. Sam wniosek składa się osobiście w okienku, za pośrednictwem poczty lub, jeżeli posiada Pani swój profil PUE ZUS, to również za jego pośrednictwem można otrzymać to zaświadczenie. Jak wypełnić wniosek o zaświadczenia A1?Szczegółowy sposób wypełniania wniosku wraz z wnioskiem dostępny jest tutaj:
Czas oczekiwania na zaświadczenie zależy od stopnia skompilowania konkretnego przypadku. Jeżeli ZUS dysponuje wszystkimi danymi, to wtedy jest możliwość uzyskania go niezwłocznie, jeżeli jest potrzeba ustalenia dodatkowych okoliczności, to wtedy zaświadczenie wydawane jest w ciągu miesiąca (do 2 miesięcy w zależności od skomplikowania). Zaświadczenie to obowiązuje tak długo, jak nie zostanie wycofane lub uznane za nieważne.
Jeżeli chodzi o odział ZUS-u, może Pani to załatwić w dowolnym oddziale, jednak myślę, że najlepiej złożyć wniosek we właściwym miejscowo dla miejsca zamieszkania. Może to przyspieszyć jego otrzymanie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Kinga Karaś Adwokat świadczący usługi prawne zarówno na rzecz osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka lub współautorka wielu artykułów naukowych i monografii. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz programu Master 2 Uniwersytetu w Orleanie. Ukończyła Szkołę Prawa Francuskiego, Szkołę Prawa Kontynentalnego w Paryżu. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz prawie cywilnym a w szczególności w szeroko pojętym prawie nieruchomości (Wspólnoty Mieszkaniowe, Spółdzielnie, umowy deweloperskie, umowy o roboty budowlane itp.). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale