.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak daleko sięga dziedziczenie długu?

Przed 3 laty zmarł mój wujek (brat mojej matki), który miał jakieś długi. Ostatnio dowiedziałem się, że cała rodzina: żona wujka, jego dzieci, rodzeństwo i ich dzieci (a zatem linia spadkowa identyczna do mojej) już zrzekli się spadku po zmarłym. Czy według naszego prawa pokolenie rodzeństwa zmarłej osoby musi mieć się na baczności, żeby nie odziedziczyć długów po wujostwie? Czy prawo dziedziczenia sięga aż tak daleko? Nie dostałem żadnego pisma – wujka widziałem raz w życiu. Proszę o wyjaśnienie w kontekście mojej sytuacji!


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak daleko sięga dziedziczenie długu?

Czy długi spadkodawcy mogą przejść na rodzeństwo i jego dzieci?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Innymi słowy dziedziczy rodzeństwo, a po rodzeństwie ich dzieci.

Odrzucenie spadku po wujku

Pan zatem formalnie jest spadkobiercą po wujku. W chwili obecnej, jeżeli dopiero teraz powziął Pan wiedzę o odrzuceniu spadku przez dotychczasowych spadkobierców, na Pana miejscu dla bezpieczeństwa udałbym się do notariusza i przed nim złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku.

 

Musi Pan jednak wskazać, że o odrzuceniu spadku przez Pana mamę po swoim bracie (Pana wujku) dowiedział się dopiero niedawno, ale nie dawniej aniżeli przed 6 miesiącami.

 

Niestety, ale przepisy prawa, jak Pan widzi, przewidują odpowiedzialność na tak daleką skalę. Nie ma przy tym większego znaczenie, czy ktoś znał, widział spadkodawcę, czy też nie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu