Inwestycje na giełdzie w Polsce a rezydencja podatkowa w Szwajcarii - gdzie płacić podatki?• Autor: Marcin Sądej |
Od 10 lat mieszkam i pracuję w Szwajcarii. Z polski wyjechałem 13 lat temu i oprócz wizyt na święta dwa razy do roku nie mam kontaktów z krajem. Posiadam natomiast mieszkanie, które wynajmuję i płacę za nie podatek ryczałtowy. Jestem zarejestrowany w urzędzie skarbowym jako nierezydent. Od 15 lat konto posiadam też konto z maklerem w polskim banku, korzystając z niego zacząłem inwestować na giełdzie w spółki dywidendowe. Stąd moje pytanie: czy przedstawiając certyfikat rezydencji podatkowej ze Szwajcarii, mogę uniknąć potrącenia 19% podatku od dywidendy i odsetek od obligacji? W Szwajcarii mam również obowiązek zadeklarować te dochody z Polski. |
|
Ograniczony obowiązek podatkowy nierezydentaZacznijmy od tego, że zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy PIT osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 2b ustawy PIT – za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2a, uważa się w szczególności dochody (przychody) z:
Dochody z zysków kapitałowych osiąganych w Polsce przez nierezydentówW rezultacie dochody z zysków kapitałowych osiąganych przez nierezydentów na terenie Polski podlegają opodatkowaniu w Polsce. W dalszej części należy wskazać, że w myśl art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy PIT: „od uzyskanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy”. Natomiast art. 30a ust. 2 ustawy podaje, że przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
Dywidendy a polsko-szwajcarska konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowaniaDlatego też należy odnieść się do Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Bernie dnia 2 września 1991 r. W art. 10 ust. 1 tej umowy czytamy, że dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Polsce osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Szwajcarii mogą być opodatkowane w Szwajcarii. Natomiast art. 10 ust. 2 umowy stanowi, że dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę (tj. w Polsce), ale – jeżeli osoba uprawniona do dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Szwajcarii – podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 15 procent kwoty dywidendy brutto.
Odnośnie natomiast sposobu unikania podwójnego opodatkowania należy sięgnąć do treści art. 23 ust. 2 lit b) umowy, który podaje, że w przypadku Szwajcarii podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:
Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Szwajcarii osiąga dywidendy, odsetki lub należności licencyjne, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 lub 12 mogą być opodatkowane w Polsce, to Szwajcaria zezwoli, na wniosek danej osoby, na zastosowanie zniżki w stosunku do danej osoby. Zniżka może polegać na:
Szwajcarski certyfikat rezydencji i niższa stawka polskiego podatku – 15%Jak zatem widać, polsko-szwajcarska umowa nie przewiduje zwolnienia od podatku w Polsce w przypadku przedstawienia szwajcarskiego certyfikatu rezydencji. Przedłożenie takiego dokumentu spowoduje jedynie zmniejszenie stawki polskiego podatku z 19% do 15%. Zgodnie z art. 23 ust. 2 lit. b) umowy – polski podatek może zostać odliczony od podatku zapłaconego w Szwajcarii. Powyższe potwierdził NSA w wyroku z 14.05.2003r. I SA/Ka 881/02:
„Analiza treści art. 11, a także art. 23 ust. 2 lit. b Konwencji między Rzeczypospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. prowadzi przede wszystkim do wniosku, że strona polska nie zrezygnowała z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych w Polsce przez podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania w Szwajcarii z tytułu dywidend.”
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale