Intercyza, działka należąca do męża i budowa wspólnego domu• Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński |
Mamy zamiar budować z mężem w przyszłym roku dom. Bierzemy więc kredyt hipoteczny. Kilka miesięcy temu kupiliśmy działkę za wspólne pieniądze, której właścicielem jest jednak tylko mąż. Jeśli chodzi o dom – mamy być jego współwłaścicielami. Dodam, że mamy podpisaną intercyzę. Chciałabym, aby i dom, i działka były wspólne, bo boję się o swoją przyszłość. Czy możliwe jest dopisanie mnie jako właściciela działki lub zniesienie intercyzy przed wzięciem kredytu? |
|
Zakup działki przez jednego z małżonków w czasie rozdzielności majątkowejNa wstępie informuję, że sytuacja nie jest ani korzystna, ani tym bardziej bezpieczna dla Pani. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż właścicielem działki jest mąż. Zmiany właścicielskie mogą nastąpić jedynie na skutek zgodnej woli stron – współwłaścicieli. W Pani sprawie raczej się tego nie spodziewam.
Na dzień dzisiejszy jesteście Państwo małżeństwem, w którym funkcjonuje ustrój rozdzielności majątkowej. Oznacza to, że wszelkie przedmioty majątkowe nabyte przez jednego z małżonków wchodzą w skład jego majątku osobistego.
Generalna zasada prawa cywilnego jest taka, że właściciel nieruchomości gruntowej jest właścicielem postawionych na niej budynków. Budowa domu na nieruchomości stanowiącej majątek osobisty jednego z małżonkówDotychczas problematyka wzajemnych rozliczeń między małżonkami była przedmiotem licznych, rozbieżnych orzeczeń Sądu Najwyższego. Ostatnie stanowiska akceptowane przez naukę prawa przemawiają na Pani korzyść. Małżonek, który „buduje dom” na nieruchomości stanowiącej majątek osobisty drugiego małżonka, ma prawo żądać przeniesienia własności nieruchomości na jego rzecz (udziału). W razie nieskorzystania z powyższego uprawnienia będzie Pani mogła dochodzić od małżonka zwrotu nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty. W tym celu konieczne będzie założenie osobnej sprawy sądowej.
Powyżej przedstawiłem możliwości, jakie Pani przysługują w razie rozstania z mężem.
Jedynym ugodowym sposobem rozwiązania przedmiotowego problemu jest dokonanie zmian właścicielskich, chociażby przez darowiznę udziału w nieruchomości na Pani rzecz.
Jeżeli chodzi o darowiznę, konieczne byłoby udanie się do notariusza, który sporządziłby dla Państwa stosowną umowę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale