.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Grzyb na ścianach jako powód rozwiązania umowy najmu

• Opublikowano: 23-08-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Wynajmuję mieszkanie w starej kamienicy. Z wynajmującym łączy mnie umowa najmu na czas określony (na rok), która zgodnie z umową dobiegnie końca dopiero za 4 miesiące. Niestety nie mogę pozostać w tym mieszkaniu, gdyż jest wilgoć i na ścianach łazienki ujawnił się grzyb. Z tego powodu mam problemy zdrowotne. Poza tym w kuchni pękł sufit i obawiam się, że może się zawalić. Czy mogę rozwiązać umowę wcześniej powołując się na grzyb na ścianach, a jeśli tak, to na jakie przepisy się powołać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Grzyb na ścianach jako powód rozwiązania umowy najmu

Wady najętego mieszkania – rozwiązanie przed terminem umowy najmu na czas określany

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.)

 

Na Pani miejscu, chcą przed terminem umownym rozwiązać umowę najmu, wskazywałbym na przepis art. 682 K.c., zgodnie z którym – jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”. Wynajmujący ma obowiązek utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. Obowiązek ten obejmuje wymianę uszkodzonych czy zniszczonych części składowych i przynależności rzeczy oraz dokonywanie wszelkich napraw i nakładów, poza drobnymi połączonymi ze zwykłym używaniem rzeczy. A więc skoro najemcę obciążały wyłącznie drobne naprawy, to wydatek na wymianę drzwi i okien, który obciąża wynajmującego, nie mógł stanowić kosztów uzyskania przychodów najemcy-podatnika (wyrok NSA z 29.06.2001 r., III SA 766/00, LEX nr 1693964).

 

Zagrożenie zdrowia najemców powodem wypowiedzenia umowy najmu

Omawiany przepis jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 664 K.c. Wystarczające jest zagrożenie zdrowia wymienionych osób. Nie jest zatem konieczne wykazywanie przez najemcę uszczerbku na zdrowiu (choroby) poniesionego przez te osoby (J. Górecki, G. Matusik [w:] Kodeks cywilny..., t. 3b, red. K. Osajda, 2017, kom. do art. 682, nt 1).

 

Jak powszechnie wiadomo, grzyb w mieszkaniu, w którym się mieszka, stanowi zagrożenie dla zdrowia, co powoduje, że uznać należy taką sytuację za zagrażającą zdrowiu, co z kolei pozwala na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Musi Pani jednak mieć świadomość, że te wady najętego mieszkania muszą być przez Panią udokumentowane, najlepiej filmami, dowodami ze świadków (proszę zatem zadbać o takie relacje, gdy np. ktoś do Pani przyszedł i nasłuchiwał niepokojących odgłosów skrzypiącego sufitu. O ile bowiem prawo Pani ma, o tyle musi Pani mieć świadomość, że powody rozwiązania najmu musi Pani udowodnić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu