.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Głuche telefony a odpowiedzialność karna

• Autor: Monika Cieszyńska

Co mogę zrobić w sytuacji, gdy dostaję od kilku tygodni kilka razy dziennie głuche telefony, oczywiście od zastrzeżonego numeru? Czy mogę zgłosić sprawę na policji lub w prokuraturze? Czy tej osobie grozi odpowiedzialność karna, jeżeli ją zidentyfikuję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Głuche telefony a odpowiedzialność karna

Czy powiadomić policję o nękaniu głuchymi telefonami?

W tym stanie rzeczy proszę zawiadomić policję o popełnieniu wykroczenia z art. 107 Kodeksu wykroczeń, polegającym na złośliwym niepokojeniu osoby, oraz złożyć żądanie o ściganie i ukaranie winnego. Oskarżycielem publicznym we wszystkich sprawach o wykroczenia jest bowiem policja, a nie prokurator.

 

Organy ścigania posiadają stosowny sprzęt, za pomocą którego można zlokalizować tę osobę i ustalić jej tożsamość.

 

Warunkiem odpowiedzialności za to wykroczenie jest:

  • wina umyślna sprawcy
    oraz
  • działanie w zamiarze bezpośrednim.

Odpowiedzialność karna za głuche telefony 

Oznacza to, że warunkiem ukarania dzwoniącego jest udowodnienie, iż celem jego powtarzającego się zachowania było dokuczenie i zaniepokojenie swojej ofiary. Należy zatem wykazać, że sprawcą powoduje złośliwość, a nie np. omyłkowe dzwonienie na Pana numer i nieodzywanie się, ponieważ dzwoniący nie rozpoznał głosu osoby, do której zamierzał się dodzwonić.

 

Składając zawiadomienie na policji, zostanie Pan przesłuchany w charakterze świadka. W swoich wyjaśnieniach proszę określić częstotliwość głuchych telefonów oraz wskazać, o jakiej porze dnia są wykonywane owe telefony. Nadto proszę się zastanowić, czy ma Pan jakieś podejrzenie co do osoby dzwoniącego.

Następnie policja przeprowadzi czynności wyjaśniające, aby ustalić, czy istnieją podstawy do wystąpienia do sądu z wnioskiem o ukaranie. W tym celu zbierze niezbędne dane. Czynności te winny zakończyć się w ciągu miesiąca. W trakcie czynności wyjaśniających może Pan składać wnioski dowodowe.

 

Jeśli zebrany materiał dowodowy dostarczy podstaw do wniesienia wniosku o ukaranie, wówczas sprawa trafi do sądu, o czym zostanie Pan zawiadomiony. O przyczynach niewniesienia wniosku również winien Pan zostać zawiadomiony.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Co powinien zawierać wniosek o ukaranie?

Jeśli w ciągu miesiąca od zawiadomienia Policji o wykroczeniu nie zostanie Pan powiadomiony o wniesieniu czy też o niewniesieniu wniosku o ukaranie, to wówczas będzie Pan mógł samodzielnie wnieść do sądu wniosek o ukaranie jako tzw. oskarżyciel posiłkowy, z tym że zasadniczym warunkiem złożenia wniosku o ukaranie jest ustalenie tożsamości obwinionego i jego adresu (sprawcy).

 

Pana ewentualny wniosek o ukaranie winien zawierać:

  1. imię i nazwisko oraz adres obwinionego (sprawcy), a także inne dane niezbędne do ustalenia jego tożsamości,
  2. określenie zarzucanego mu czynu ze wskazaniem miejsca, czasu, sposobu i okoliczności jego popełnienia,
  3. wskazanie dowodów,
  4. Pana imię i nazwisko oraz podpis, a także adres.

 

Wykroczenie to zagrożone jest karą ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karą nagany.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu