Płacenie alimentów i pobieranie alimentów z funduszu alimentacyjnego• Autor: Krystyna Ewa Nizioł |
Mam do zapłaty zaległe i bieżące alimenty. Czy bieżące powinienem płacić byłej żonie, czy komornikowi? Podobno była żona nadal pobiera pieniądze z funduszu alimentacyjnego, mimo że od kilku miesięcy płacę regularnie. Jakie będą tego konsekwencje?
|
|
Otrzymywanie alimentów z funduszu alimentacyjnegoZasady otrzymywania alimentów z funduszu alimentacyjnego określa ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1387 ze zm.; dalej jako ustawa).
Jednym z wymogów otrzymywania alimentów z funduszu jest bezskuteczność egzekucji. Wtedy osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Po złożeniu tego wniosku przeprowadzany jest wywiad dotyczący dłużnika. Jego celem jest m.in. ustalenie sytuacji rodzinnej, dochodowej i zawodowej dłużnika alimentacyjnego, a także jego stanu zdrowia oraz przyczyn niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej.
Z powyższego wynika, że warunkiem pobierania alimentów z funduszu jest niemożność ich wyegzekwowania od Pana. Jeżeli Pana była żona pobiera na dziecko (dzieci) jednocześnie alimenty z funduszu i od Pana za ten sam okres rozliczeniowy, to środki z funduszu mogą być pobrane nienależnie.
Według art. 23 ust. 1 ustawy „osoba, która pobrała nienależnie świadczenia, jest obowiązana do ich zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami”.
Ponadto organ właściwy wierzyciela oraz marszałek województwa mogą bez zgody osoby uprawnionej albo jej przedstawiciela ustawowego zmienić lub uchylić ostateczną decyzję administracyjną, na mocy której strona nabyła prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, jeżeli np. osoba taka nienależnie pobrała świadczenia.
W związku z tym proszę rozważyć zasięgnięcie informacji – zarówno u komornika, jak i w funduszu alimentacyjnym – dotyczących tego, czy Pana była żona pobiera alimenty z funduszu. Należałoby tym organom również wskazać, że od konkretnej daty opłaca Pan alimenty dobrowolnie, potwierdzając to dowodami wpłaty. Zwrot świadczeń wypłaconych przez fundusz alimentacyjnyJeżeli chodzi o zaległe alimenty, to w sytuacji gdy zamiast Pana wypłacał je fundusz, będzie Pan zobowiązany do zwrotu tych kwot funduszowi. Jak podaje art. 27 ustawy:
„Art. 27. 1. Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami. (…) 2. Organ właściwy wierzyciela wydaje, po zakończeniu okresu świadczeniowego lub po uchyleniu decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, decyzję administracyjną w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego. (…) 7. Organ właściwy wierzyciela przekazuje dłużnikowi alimentacyjnemu oraz organowi właściwemu dłużnika:
1) informację o przyznaniu osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego; 2) decyzję w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego; 3) informację o wysokości zobowiązań dłużnika alimentacyjnego wobec Skarbu Państwa z tytułu:
8. Organ właściwy wierzyciela przekazuje komornikowi sądowemu prowadzącemu postępowanie egzekucyjne decyzję przyznającą osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
9. W okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, komornik sądowy przekazuje wyegzekwowane od dłużnika kwoty zaliczone na poczet alimentów organowi właściwemu wierzyciela do wysokości wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wraz z odsetkami”. Pobieranie alimentów z funduszu z jednoczesną egzekucją od dłużnika alimentacyjnegoJeżeli następuje wypłata alimentów z funduszu, to także prowadzona jest egzekucja od dłużnika alimentacyjnego, tj. od Pana. Kwoty otrzymane z tego tytułu od Pana są przeznaczone najpierw na zaspokojenie należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy – do ich całkowitego zaspokojenia.
Aby uniknąć podwójnego wyegzekwowania od Pana alimentów za okres, w którym Pana była żona pobiera jednocześnie alimenty od Pana i z funduszu, proszę:
Może Pan zadeklarować, że bieżące alimenty będzie Pan płacił komornikowi. Jednak w takim przypadku najprawdopodobniej wpłacone przez Pana kwoty komornik będzie przeznaczać na spłatę Pana zobowiązań w kolejności określonej w ustawie, tj. najpierw na zaległości wobec funduszu. Będzie to więc spłata zaległych alimentów lub zaległości wobec funduszu.
Dlatego też bieżące alimenty może Pan płacić byłej żonie, ale proszę zadbać o dowody ich wpłaty.
W celu wykazania faktu dobrowolnej wpłaty alimentów powinien Pan posiadać dowody ich wpłaty, np. przelewy bankowe. Jeżeli nie ma Pan takich dowodów, to wykazanie płacenia w tym okresie alimentów dobrowolnie może okazać się trudne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Krystyna Ewa Nizioł Radca prawny i nauczyciel akademicki, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie cywilnym oraz prawie rodzinnym i opiekuńczym. Zajmuje się również sprawami z zakresu prawa pracy oraz ochrony praw konsumenta. Ponadto interesuje się prawem podatkowym oraz finansów publicznych – autorka licznych publikacji z tej dziedziny. Prowadzi własną kancelarię. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale