Formularz SD-3 złożony po latach• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Razem z bratem jesteśmy spadkobiercami mieszkania po naszych rodzicach w równych częściach po 50%. Posiadamy akty notarialne, poświadczenia dziedziczenia oraz protokoły dziedziczenia i oświadczenia o prostym przejęciu spadku. Obydwa dokumenty są wystawione w 2014 r. Niestety nie złożyliśmy przez te lata zeznania podatkowego SD-3 o nabyciu praw majątkowych. Chcielibyśmy teraz uregulować te kwestie i złożyć formularz SD-3 po latach. Czy musimy liczyć się z karami za zwłokę? Czy zostaną nam naliczone karne odsetki? Czy powinniśmy do zeznania SD-3 dołączyć pisma o czynnym żalu z wyjaśnieniem zwłoki? |
|
Obowiązek podatkowy a formularz SD-3Nie zapłaci Pan żadnych odsetek, ponieważ podatek powstaje dopiero na mocy decyzji US i dopiero jeżeli Pan nie dotrzyma terminu zapłaty wskazanego w decyzji, powstanie prawo do naliczenia odsetek.
Szerzej wyjaśniam, że istniejąca w ustawie o podatku od spadków i darowizn regulacja art. 6 ust. 4 ustawy określa sytuacje, w których obowiązek podatkowy powstaje na nowo. Mianowicie, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie w drodze dziedziczenia nie zostało zgłoszone do opodatkowania w terminie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia.
Jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 18 października 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 475/18: „przepis art. 6 ust. 4 ustawy w sposób jednoznaczny reguluje sytuację, w której podatnik nie złożył stosownego zeznania i nawet wówczas, kiedy kompetencja organu podatkowego do ustalenia wysokości zobowiązania wygasła wskutek upływu terminów, o których stanowi art. 68 § 1 lub § 2 ordynacji podatkowej (odpowiednio 3 i 5 lat), obowiązek podatkowy zostaje odnowiony. Wówczas to organ, dysponując określonym pismem (orzeczeniem) – w przypadku, o którym mowa w art. 6 ust. 4 zdanie pierwsze ustawy – lub powołaniem się – w przypadku, o którym mowa w art. 6 ust. 4 zdanie drugie, odzyskuje kompetencje do ustalenia zobowiązania w terminie 3 lat (art. 68 § 1 ordynacji podatkowej)”.
Dlatego też obowiązek podatkowy powstanie na nowo dopiero wówczas, gdy Pan się powoła na fakt dziedziczenia w składanym obecnie zeznaniu, stąd też nie będzie żadnych odsetek z tego tytułu. Zeznanie SD-3 złożone po latachProszę obecnie złożyć zeznanie teraz z pismem przewodnim, że składane jest ono teraz z powodu niewiedzy co do obowiązku złożenia go w 2014 roku, że nie stało się to z powodu złej woli, a tylko braku poinformowania o obowiązku złożenia zeznania podatkowego. To powinno wystarczyć, bo tego rodzaju sprawy nie należą do rzadkości, wielu spadkobierców nie zgłasza nabycia spadku w terminie. Urząd musiałby być niezwykle złośliwy, aby po złożeniu zeznania wraz z wyjaśnieniem Pana karać jakąś grzywną. Do tej pory takich restrykcji nie było, jeżeli podatnik sam ujawniał fakt podlegający opodatkowaniu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale