Firma w Wielkiej Brytanii, zamieszkanie w Polsce a podatki• Autor: Marek Kowalski |
Od 12 lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. Od 5 lat prowadzę firmę LTD. Firma świadczy usługi wyłącznie na rynku brytyjskim. Posiadam podwójne obywatelstwo (polsko-brytyjskie). Planuję przyjechać do Polski i zacząć żyć w Polsce, prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii i świadcząc usługi wyłącznie na brytyjskim rynku. Moja praca pozwala mi na prowadzenie firmy przez większość czasu zdalnie. Czy będę zobowiązany do rozliczania moich dochodów w Polsce, mimo że nie świadczę tutaj żadnych usług i moja działalność jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, tam świadczę usługi, tam posiadam biuro i płacę podatki? |
Fot. Fotolia |
UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi. Określenie miejsca opodatkowania dochodówW obecnie obowiązującym stanie prawnym wątpliwości wywołuje kwestia określenia miejsca opodatkowania Pana dochodów osób, które uzyskuje Pan za granicą, tj. określenia, czy podlega Pan w Polsce nieograniczonemu, czy też ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT – ustalenie, czy wracając do Polskim stanie się Pan ponownie jej rezydentem podatkowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Istotne jest ustalenie Pana miejsca zamieszkania dla celów podatkowych oraz miejsca zwanego centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). UWAGA – chodzi o Pana miejsce zamieszkania, a nie siedzibę spółki LTD.
Kwestie te oraz inne zagadnienia podatkowe regulowane są w takim przypadku przez polską ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20.07.2006 r. (umowa).
(…) Kto podlega opodatkowaniu w Polsce?Ustawa o PIT stanowi, że nieograniczonemu obowiązkowi w Polsce podlegają osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium RP. Osoby mające miejsce zamieszkania w innym kraju podlegają natomiast opodatkowaniu w Polsce tylko w zakresie dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Polskie przepisy stanowią, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
W przepisie użyty jest spójnik „lub”. Oznacza to, że nie muszą by spełnione oba warunki, wystarczy spełnić którykolwiek z nich, aby dana osoba została uznana za rezydenta podatkowego w Polsce.
Jeżeli dana osoba będzie przebywała w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, to będzie podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (od swoich całych dochodów). Kryterium to w praktyce nie jest łatwe do stosowania – przynajmniej do czasu wyjścia GB z Unii. Obecnie rzadkością jest odnotowywanie w paszportach faktu przekroczenia granicy z państwami UE; tym bardziej, że na terenie UE wystarczy dowód osobisty. Oświadczenie osoby o okresie jej pobytu w kraju może okazać się nieweryfikowalne. W wielu przypadkach nie ma praktycznej możliwości sprawdzenia, jak długo dana osoba faktycznie przebywała w Polsce.
(…) Zeznanie roczneZeznanie roczne w danym roku w Polsce złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu – deklaracji nie składa. Nie składa jej również, jeżeli w latach wcześniejszych przychód uzyskiwał, a w roku bieżącym taki przychód nie wystąpił.
Jeżeli polski podatnik uzyskuje przychody z zagranicy i w Polsce nie uzyskuje innych przychodów, to deklarację wypełni tylko, jeśli umowa międzynarodowa nakazuje mu zastosować do jego przychodów metodę proporcjonalnego odliczenia. Jeżeli podatnik nie uzyskiwał przychodów na terytorium kraju a umowa międzynarodowa wskazywała na metodę zwolnienia z progresją – podatnik deklaracji nie składa (cała kwota jest bowiem zwolniona z opodatkowania). (…)
Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marek Kowalski |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale