Fałszywe wezwania do zapłaty, jak skutecznie przeciwstawić się firmom windykacyjnym?

• Data: 17-09-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Miałem umowę z operatorem telekomunikacyjnym na świadczenie usług: telefon, telewizja, internet. Umowę tę rozwiązałem 7 lat temu, zdając cały sprzęt w odpowiednim terminie. Kilka miesięcy później dostałem pismo o zadłużeniu od firmy windykacyjnej – podają w nim, że zadłużenie zostało sprzedane przez operatora. Potem doszły jeszcze niemiłe telefony, a ostatnio zmieniła się firma na inną. Mój dawny operator twierdzi, że u nich moje saldo wynosi 0 zł. Firma windykacyjna wymusza zapłacenie zadłużenia, którego nie ma. Co mogę zrobić, aby definitywnie zakończyć to „nękanie” ze strony firm windykacyjnych, ponieważ żadnego długo nie mam?

Fałszywe wezwania do zapłaty, jak skutecznie przeciwstawić się firmom windykacyjnym?

Potwierdzenie braku zadłużenia

Proponuję rozpocząć od wysłania pisemnego wezwania firmy windykacyjnej do zaprzestania naruszeń (nękania) pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową lub zawiadomienia prokuratury. Proponuję dołączyć do pisma potwierdzenie braku istnienia zadłużenia, które otrzymał Pan od swego dawnego operatora. Zgodnie bowiem z najnowszym orzecznictwem firma windykacyjna nie może nękać dłużnika, a także straszyć dłużnika wpisami do rejestru dłużników za dług, który nie istnieje lub jest przedawniony. Tak wskazał chociażby Sąd Apelacyjny w Warszawie, sygn. akt VI ACa 84/11. Należy bowiem także podnieść, iż zgodnie z treścią art. 190a Kodeksu karnego (K.k.):

„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Wezwanie firmy windykacyjnej do zaprzestania nękania

Z uwagi na powyższe, proponuję skierować do wierzyciela pismo ze wskazaniem okoliczności braku istnienia roszczenia i wezwaniem do zakończenia podejmowanych czynności pod ewentualnym rygorem podjęcia kroków prawnych. Należy bowiem podnieść, iż spraw związanych z nękaniem firm windykacyjnych jest bardzo wiele i sądy najczęściej – jak wskazałam powyżej – stają po stronie dłużników, oceniając zachowanie firm windykacyjnych jako nadmierne i bezprawne. Jeżeli więc to nie poskutkuje, pozostaje droga sądowa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zadłużenie za zlikwidowaną usługę telekomunikacyjną

Pan Adam zakończył umowę z operatorem telekomunikacyjnym 5 lat temu, oddając cały sprzęt. Po kilku miesiącach dostał pismo od firmy windykacyjnej, która domagała się zapłaty rzekomego zadłużenia na kwotę 150 zł. Pomimo wyjaśnień i potwierdzenia braku zadłużenia od operatora, firma windykacyjna dalej wysyłała monity i nękała telefonami. Dopiero po złożeniu skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz przesłaniu pisma z wezwaniem do zaprzestania działań, firma odstąpiła od dalszych prób wyłudzenia pieniędzy.

Opłaty za abonament po wypowiedzeniu umowy

Pani Ewa zrezygnowała z usługi telewizji kablowej i internetu, a operator potwierdził zerwanie umowy i brak jakichkolwiek zaległości. Kilka lat później otrzymała pismo od firmy windykacyjnej, która twierdziła, że zalega z opłatami za abonament na kwotę 500 zł. Pomimo potwierdzenia przez operatora, że saldo wynosiło 0 zł, firma windykacyjna kontynuowała próby ściągnięcia rzekomego długu. Dopiero po interwencji prawnika i złożeniu skargi do Rzecznika Praw Konsumentów, firma wycofała swoje roszczenia.

Niesłuszne roszczenie za przedawnioną fakturę

Pan Krzysztof zrezygnował z usług dostawcy internetu 10 lat temu i nie miał żadnych zaległości. Po kilku latach skontaktowała się z nim firma windykacyjna, żądając zapłaty za przedawnioną fakturę na kwotę 300 zł. Pomimo wielokrotnych wyjaśnień, firma nie zaprzestała swoich działań. Dopiero po zgłoszeniu sprawy do sądu i złożeniu odpowiedniego pisma o przedawnieniu roszczenia, sąd nakazał firmie windykacyjnej zaprzestanie działań i pokrycie kosztów postępowania.

Podsumowanie

Firmy windykacyjne nie mają prawa wymuszać spłaty zadłużeń, które nie istnieją lub są przedawnione. Konsument ma prawo bronić się przed nękaniem, składając pisma z wezwaniem do zaprzestania działań, a w razie potrzeby skierować sprawę do sądu. Warto także zgłosić sprawę do instytucji takich jak UOKiK czy Rzecznik Praw Konsumentów, które mogą pomóc w obronie przed bezprawnymi praktykami.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism, które pomogą skutecznie bronić się przed bezprawnym nękaniem ze strony firm windykacyjnych i odzyskać spokój w sprawach związanych z nieuzasadnionymi roszczeniami. Skontaktuj się z nami, aby szybko i skutecznie rozwiązać problem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sygn. akt VI ACa 84/11