Faktyczny dzień zakończenia zwolnienia lekarskiego• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Moje zwolnienie lekarskie zostało wystawione w dniach 8 sierpnia 16 sierpnia. Lekarz opisał tę sytuacje na zaświadczeniu w następujący sposób: „Niezdolność do pracy w dniach 08.08 do 16.08 z powodu choroby”. Pracuję w firmie zagranicznej w Warszawie. Zakwestionowano moje zaświadczenie, utrzymując, że powinnam stawić się w pracy 16.08. Jaki był faktyczny dzień zakończenia zwolnienia lekarskiego? |
Fot. Fotolia |
Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskieZ zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny, jest dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy i zarazem podstawą do uzyskania wypłaty zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego lub wynagrodzenia za czas choroby.
Zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego (badanie kontrolne).
Okres czasowej niezdolności do pracy określany datami od do (obecnie liczba dni nie jest już wpisywana na zaświadczeniu), przy czym ostatni dzień zwolnienia jest uznawany za dzień niezdolności do pracy (i ewentualnego badania kontrolnego).
Według przepisów prawa jest Pani na zwolnieniu do końca 16.08, bowiem jest to ostatni dzień terminu określonego w dniach.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale