.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Emerytura z ZUS a przekazanie gospodarstwa rolnego

Mój ojciec pobiera emeryturę z ZUS-u. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego i aktualnie chciałby przekazać to gospodarstwo mnie. Od wielu lat pracuję w gospodarstwie jako domownik. Czy ojcu należy się jakiś dodatek do emerytury z ZUS-u?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Emerytura z ZUS a przekazanie gospodarstwa rolnego

Przepisanie gospodarstwa na członka rodziny przez osobę pobierającą emeryturę z ZUS-u

Samo przepisanie ziemi – gospodarstwa rolnego – na członka rodziny nie daje podstawy do jakiegokolwiek dodatku do emerytury z ZUS-u.

 

Emerytura z ZUS-u jest niezależna od posiadania lub nie gospodarstwa rolnego.

 

Zgodnie z treścią wyroku Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 3 grudnia 2004 r. (II UK 59/2004, LexPolonica nr 371290, OSNP 2005/13, poz. 195, Rzeczpospolita 2004/285, str. C2) przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) dopuszcza wyjątkowo możliwość traktowania okresów pracy w gospodarstwie rolnym tak jak okresów składkowych w ramach ubezpieczenia pracowniczego, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia okresów składkowych i nieskładkowych.

 

Z zasady określonej w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 r. Nr 162, poz. 1118) mogą skorzystać zarówno te osoby, którym brakuje okresów składkowych i nieskładkowych do otrzymania emerytury tzw. niepełnej, jak i te, które posiadają wystarczającą ilość okresów składkowych i nieskładkowych do otrzymania emerytury niepełnej, ale nie posiadają ich w wymiarze wystarczającym do otrzymania emerytury pełnej, posiadają zaś wystarczający okres tzw. uzupełniający.

 

Oznacza to, że można doliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym do emerytury z ZUS-u, ale w ograniczonym zakresie – tylko wtedy, gdy brak jest okresów ubezpieczenia w ZUS-ie do otrzymania świadczenia.

 

Przekazanie ziemi robi różnicę przy pobieraniu świadczeń z KRUS-u. Tam, w pewnych okolicznościach, zawieszana jest część uzupełniająca świadczenia w czasie prowadzenia gospodarstwa rolnego, a odwieszana po przekazaniu – wyzbyciu się gruntów wchodzących w skład tego gospodarstwa.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu