Emerytura górnicza – okres ochrony przedemerytalnej górnika• Autor: Irena Sawa |
Pracuję w kopalni, w sumie wraz z „dniówkami” (1.8) mam 25 lat pracy pod ziemią. Przysługuje mi więc prawo odejścia na emeryturę z ukończeniem 50 lat. Właśnie skończyłem 49 lat, czyli brakuje mi tylko roku, a tymczasem na naszej kopalni coraz głośniej mówi się o prywatyzacji różnych działów, w tym także mojego, oraz o zwolnieniach. W związku z tym chciałbym zapytać, czy pracodawca może mi wręczyć wypowiedzenie, zmienić warunki płacy i pracy, które by mi uniemożliwiły uzyskanie uprawnień do wcześniejszej emerytury? Czy okres ochronny przed emeryturą jest dla mnie taki sam jak dla innych grup zawodowych? Nadmieniam, że zakład nie jest w likwidacji, a pozostałe działy nie są prywatyzowane. |
Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowyOdnosząc się do treści pytania, wyjaśniam, iż w chwili obecnej korzysta Pan z ochrony przedemerytalnej, zatem rozwiązanie umowy oraz jej wypowiedzenie jest wobec Pana nieskuteczne.
UZASADNIENIE
Kodeksowa zasada ochrony szczególnej
Zgodnie z treścią art. 39 Kodeksu pracy – pracodawca nie może skutecznie rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Biorąc pod uwagę przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) powszechnym wiekiem emerytalnym jest: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
O zakazie więc wypowiedzenia umowy z art. 39 K.p. decyduje data kalendarzowa, w której zostały spełnione wszystkie wymagania zawarte w treści art. 39 Kodeksu pracy.
Zatem zakaz z treści art. 39 K.p. obowiązuje, jeżeli w dacie rozwiązania umowy lub wypowiedzenia umowy o pracę pracownik osiągnął ochronny wiek „przedemerytalny”, tj. posiada ukończone 61 lat życia – mężczyźni i 56 lat – kobiety.
Ochrona określona w przepisie powyższym przysługuje pracownikowi, któremu brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego w dniu wręczenia mu wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy. Jaki okres obejmuje ochrona przedemerytalna?Odnosząc się do treści powyższych przepisów prawa stwierdzić należy, że ochrona przedemerytalna obejmuje okres 4 lat do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego (powszechnego wieku emerytalnego) – ten jednak przepis prawa w stosunku do Pana ma zupełnie inne zastosowanie, ponieważ odnosi się do ustawowego wieku emerytalnego przewidzianego dla grupy zawodowej – górników.
Ochrona przedemerytalna w przypadku niektórych grup zawodowych, w tym górników
Przepis art. 39 Kodeksu pracy wprowadza zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje mniej niż 4 lata do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku.
Nabycie prawa do emerytury ustawa uzależnia od dwóch przesłanek: wieku i stażu pracy (okresu składkowego i nieskładkowego).
W przypadku emerytur górniczych 4-letni zakaz wypowiedzenia umowy należy liczyć wstecz od osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego przewidzianego przez ustawę dla górników (tzw. obniżony wiek emerytalny) – to 50 lat i 25 lat pracy pod ziemią.
Dla Pana okres ochronny, tzw. okres ochrony przedemerytalnej rozpoczął się po ukończeniu 46 roku życia i trwa do czasu ukończenia 50 roku życia. Zatem wypowiedzenie umowy przez pracodawcę w czasie ochrony przedemerytalnej jest dotknięte wadą prawną i podlega uchyleniu przez sąd pracy.
Reasumując, prywatyzacja czy też restrukturyzacji zakładu pracy, a w związku z tym likwidacja stanowiska pracy w stosunku do Pana nie ma mocy prawnej. W Pana sytuacji moc prawną posiada tylko rozwiązanie umowy z uwagi na całkowitą likwidację lub upadłość zakładu pracy. Reorganizacja (przekształcenie formy prawnej pracodawcy) zapewnia dalszą pracę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Irena Sawa Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.
Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.
Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale