Emerytura w kwocie zaliczkowej• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam 61 lat. Otrzymałam emeryturę polska w kwocie zaliczkowej ustaloną wyłącznie na podstawie kapitału początkowego. Wypłata emerytury jest zawieszona, gdyż kontynuuję zatrudnienie w Szwajcarii. W Szwajcarii wiek emerytalny dla kobiet to 64 lata. Czy to oznacza, że przez 3 lata nie będę miała prawa do emerytury polskiej? |
Fot. Fotolia |
Zawieszenie prawa do emerytury osobom pozostającym w stosunku pracy poza granicami RPZgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej „prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.
Powyższa zasada ma zastosowanie także do emerytur przyznanych osobom pozostającym w stosunku pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (z wyłączeniem osób wykonujących zatrudnienie w Australii, z którą umowa po stronie australijskiej obejmuje wyłącznie emerytury z tytułu zamieszkiwania w tym państwie). Rozwiązanie stosunku pracy i uzyskanie prawa do emeryturyZawieszenie emerytury w trybie art. 103a ustawy emerytalnej trwa do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w oddziale ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę, potwierdzającego ustanie stosunku pracy.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2004 r. (sygn. akt II UZP 9/2004) prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie rozwiąże wszystkich stosunków pracy, w których pozostawał bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
Podsumowując – musiałaby Pani choćby na jeden dzień rozwiązać umowę o prace w Szwajcarii, aby otrzymać należną Pani emeryturę. Jeśli Pani tego nie zrobi – przez najbliższe 3 lata nie będzie Pani miała wypłacanej emerytury z Polski.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale