W serwisie
Materiały
Eksport do USA usług programistycznych• Autor: Elżbieta Jędruczyk |
Prowadzę działalność gospodarczą (między innymi w zakresie programowania i usług informatycznych) na PKPiR + podatek VAT i zamierzam nawiązać współpracę z klientem z USA w zakresie eksportu usług programistycznych. Chciałbym mu wystawiać faktury. Czy trzeba w związku z tym jakoś specjalnie rozszerzyć zakres DG? Co zrobić z dokumentem sprzedaży – czy może być po angielsku lub dwujęzyczny? Jak to rejestrować w PKPiR? Czy/jak naliczyć różnice kursowe (możliwe, że rozliczenie będzie nie przelewem, a PayPalem), jak uwzględnić w wyliczeniu podatku PIT, a jak w rejestrze sprzedaży VAT? |
|
Poszerzenie kręgu nabywców o kontrahentów spoza UEJeżeli chodzi o konieczność rozszerzenia zakresu działalności, to w mojej ocenie nie ma konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian wyłącznie z powodu poszerzenia kręgu nabywców o kontrahentów spoza UE (krajów trzecich). Oczywiście konieczność taka wystąpiłaby, gdyby zmienił Pan charakter świadczonych usług (zakładam, że nie ma to miejsca i świadczone usługi są ciągle takie same).
Do podatkowej księgi przychodów i rozchodów dokona Pan zapisów na podstawie wystawionej przez siebie faktury; jeżeli będzie ona wystawiona w walucie obcej – należy dla celów podatku dochodowego przeliczyć wartość przychodu z zastosowaniem kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Zakładając, że płatność zostanie dokonana w innym terminie niż data uzyskania przychodu, najprawdopodobniej dojdzie do powstania różnicy kursowej, którą (jak Pan słusznie zauważył) również należy zaksięgować. Jak księgować różnice kursowe?W przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów różnice kursowe księgujemy na podstawie dokumentu bankowego (wyciągu), ewentualnie wyciągu z konta PayPal. Mogą wystąpić dwie sytuacje:
Przy prawidłowym księgowaniu wyliczenie podatku PIT nie ulegnie zmianie (zaliczka będzie wyliczana na podstawie sum prawidłowo wypełnionej księgi); trudność polega raczej na tym, aby księga była w sposób rzetelny wypełniona. Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium krajuW rejestrze sprzedaży VAT dostawę należy wykazać jako „świadczenie usług poza terytorium kraju” (oddzielny rejestr); sumę rejestru przenosimy do deklaracji VAT7/7K do pozycji 11 (dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju); powtarzamy w pozycji 12. W standardowych sytuacjach kurs waluty będzie ten sam co w przypadku podatku dochodowego (kurs na dzień poprzedzający datę wykonania usługi).
W deklaracji VAT-UE nie wykazujemy tej transakcji; w razie gdyby organ podatkowy prosił o wyjaśnienie różnicy między VAT-UE a VAT-7, należy wyjaśnić, że sprzedaż dotyczy kraju trzeciego.
Dodatkową kwestią będzie konieczność rozpoznania tzw. różnic kursowych od własnych środków w walutach obcych (to w sytuacji wykorzystania uzyskanej waluty do regulowania walutowych zobowiązań firmy, względnie w przypadku jej sprzedaży) – nie jest to operacja bezpośrednio związana ze świadczeniem usług, ale dobrze byłoby o tym pamiętać.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Elżbieta Jędruczyk Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale