Eksmisja a prawa emeryta i rencisty do lokalu socjalnego• Autor: Monika Cieszyńska |
Czy sąd okręgowy może uznać dowody pozwanej o przyznanej rencie, które pozwana złożyła po orzeczeniu wyroku I instancji o braku prawa do uzyskania lokalu socjalnego? Adwokat pozwanej wystosował pismo procesowe do sądu II instancji, powołując się na te dowody jako nowe okoliczności. Jako powódka nie wiem zupełnie, co teraz zrobić z tą apelacją pozwanej. Czy mam jakiekolwiek szanse, aby proces wygrać? |
|
Czy eksmitowanemu renciście przysługuje prawo do lokalu socjalnego?
W treści pytania wspomniała Pani, że pozwana jest uprawniona do renty. Tymczasem eksmitowanym rencistom co do zasady przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego.
Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:
– chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany. Eksmisja bez lokalu socjalnegoTym samym, jeśli pozwana spełnia jeden z powyższych warunków (wymienionych w pkt 1-6), to sąd jest obowiązany, niezależnie od przyczyn powodujących eksmisję, przyznać prawo do lokalu socjalnego, chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany. Ewentualnie sąd, mimo spełnienia powyższych przesłanek, może (ale nie musi) orzec o braku uprawnienia lokalu socjalnego, jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.
Jeśli sąd w powyższych przypadkach (pkt 1-6) orzekłby z jakichś względów eksmisję bez lokalu socjalnego, pozwany winien złożyć apelację w terminie 14 dni od doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem bądź w terminie 21 dni od ogłoszenia wyroku, jeśli pozwany nie wnosił o sporządzenie uzasadnienia wyroku. W przypadku niedochowania ww. terminów dłużnik ma możliwość skorzystania jeszcze z powództwa o ustalenie uprawnienia do lokalu socjalnego. Przyznanie renty osobie przeciwko której toczy się postępowanie o eksmisjęNie ma więc znaczenia, czy pozwana zaczęła pobierać rentę w trakcie postępowania przed sądem I instancji, w postępowaniu przed sądem II instancji, czy też w postępowaniu wykonawczym. Jeżeli bowiem w toku wykonywania wyroku eksmisyjnego bez wyroku socjalnego okaże się, że obowiązkiem opróżnienia lokalu objęta jest kobieta w ciąży, małoletni, niepełnosprawny lub ubezwłasnowolniony oraz sprawujący nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkały, obłożnie chory, emeryt i rencista spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osoba mająca status bezrobotnego, osoba spełniająca przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały – wówczas komornik:
Wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu zakończenia postępowania w sprawie o ustalenie uprawnienia do lokalu socjalnegoW razie wytoczenia powództwa o ustalenie uprawnienia do lokalu socjalnego sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu zakończenia postępowania w sprawie o ustalenie uprawnienia do lokalu socjalnego. Postępowanie egzekucyjne podejmuje się z urzędu, jeżeli w terminie 6 miesięcy od jego zawieszenia komornikowi nie zostanie przedstawiony nakaz sądu o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu zakończenia postępowania w sprawie o ustalenie uprawnienia do lokalu socjalnego.
Tym samym, nawet jeśli pozwana nie złożyłaby apelacji od wydanego wyroku, to w postępowaniu wykonawczym komornik zobowiązany był ją pouczyć o możliwości wystąpienia z powództwem o ustalenie prawa do lokalu socjalnego.
Jeżeli więc pozwana jest rencistką uprawnioną do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, a nie ma możliwości zamieszkiwania w innym niż dotychczas lokalu, sąd powinien ustalić jej uprawnienie do lokalu socjalnego. Względnie, jeśli podstawę żądania eksmisji stanowi rażące i uporczywe zachowania pozwanej przeciwko porządkowi domowemu, wówczas sąd może na zasadzie wyjątku orzec eksmisję bez lokalu socjalnego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale