.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Egzekucja komornicza z emerytury i wynagrodzenia za pracę

Jestem emerytką i dodatkowo jestem zatrudniona na umowę o pracę. Komornik zajął emeryturę zgodnie z przepisami, ale ponadto zabiera całe wynagrodzenie z dodatkowego zatrudnienia. Czy może tak postępować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Egzekucja komornicza z emerytury i wynagrodzenia za pracę

Czy komornik ma prawo zająć wynagrodzenie za pracę w zbiegu z emeryturą?

Przyznam się Pani, że dała mi Pani ciekawy problem do rozgryzienia, bo choć na pierwszy rzut oka był banalny, to obawiałam się braku jednolitego orzecznictwa czy stanowiska – i słusznie.

 

Jednak nie znalazłam podstawy, dla której komornik miałby prawo zająć wynagrodzenie za pracę w zbiegu z emeryturą, o ile nie egzekwuje alimentów.

 

Potrącenia z emerytury i wynagrodzenia, kwoty wolne od potrąceń uregulowane są w innych ustawach i nie ma podstaw, aby je łączyć czy sumować albo odmawiać któremukolwiek ze świadczeń ochrony określonej ustawowo z wyjątkiem opisanym poniżej.

Czy komornik ma prawo zająć całą emeryturę lub rentę?

Na mocy przepisu art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. c) emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury lub renty zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia – przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.

 

Przepis ten określa jedynie, że w przypadku zbiegu kilku świadczeń są one sumowane – ale chodzi o świadczenia wypłacane na postawie tej ustawy.

 

Z kolei zgodnie z art. 835 K.p.c., jeżeli dłużnik otrzymuje dochody z kilku źródeł, podstawę obliczenia stanowi suma wszystkich dochodów.

 

Dochody otrzymywane przez dłużnika z kilku źródeł podlegają zsumowaniu. Chodzi tu jednak o dochody wymienione w art. 833 K.p.c., czyli o wynagrodzenie za pracę oraz inne należności i świadczenia w tym przepisie określone.

 

W skład „sumy wszystkich dochodów”, o której mowa w art. 835, wchodzi zaopatrzenie emerytalne i inne dochody wymienione w art. 833 § 2 tylko wówczas, gdy przedmiotem egzekucji są alimenty (art. 1083 § 1; uchwała składu 7 sędziów SN z 8 czerwca 1973 r., III PZP 7/73, OSNCP 1973, nr 11, poz. 187).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu