Dziedziczenie siedliska i lasu po dziadku• Opublikowano: 08-10-2022 • Autor: Radca prawny Marek Gola |
30 lat temu zmarł mój dziadek, zostawił po sobie nieruchomość. W jej skład wchodzi siedlisko, działki leśne oddalone o 1,5 km od siedliska. Na terenie nieruchomości nie było upraw, stajni czy stodoły. Czy zatem opisana nieruchomość była gospodarstwem rolnym? Jeśli tak, to jak wygląda dziedziczenie gospodarstwa rolnego, gdy nie mam uprawnień rolniczych. |
|
Dziedziczenie gospodarstwa rolnegoBez względu na to, jak by nie traktować opisanych przez Panią działek, zgodnie z art. 1058 Kodeksu cywilnego, do dziedziczenia z ustawy gospodarstw rolnych obejmujących grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha stosuje się przepisy tytułów poprzedzających księgi niniejszej ze zmianami wynikającymi z przepisów poniższych. Tym samym, o ile łącznie działki mają powyżej 1 ha, a w akcie nadania ziemi jest mowa o gospodarstwie rolnym, to niestety, ale do spadkobrania będziemy stosowali przepisy dotyczące spadku dla tegoż.
Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:
Dopiero zgodnie z art. 1063 jeżeli ani małżonek spadkodawcy, ani żaden z jego krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy nie odpowiada warunkom przewidzianym dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego albo jeżeli uprawnionymi do dziedziczenia są wyłącznie osoby, które w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy, gospodarstwo dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych. Dział spadku i spłatyJeżeli uprawnionych do spadku będzie kilkoro, ale Pani będzie zainteresowana przejęciem całości, to konieczne będzie po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku konieczne będzie zainicjowanie postępowania o dział spadku i zniesienie współwłasności. O ile nie dojdziecie Państwo do porozumienia, konieczne będzie oszacowanie wartości nieruchomości przez biegłego i na tej podstawie określenie wartości udziałów. Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w przypadku, kiedy wymagana jest wiedza specjalistyczna, sąd dopuszcza dowód z opinii biegłego. Wycena nieruchomości jest klasycznym przykładem takiej potrzeby.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale