Dziedziczenie przez córkę po zrzeczeniu się praw rodzicielskich• Autor: Iryna Kowalczuk |
Czy moja biologiczna córka może po mnie dziedziczyć? Zrzekłem się praw rodzicielskich kiedy miała 7 lat, teraz córka jest pełnoletnia. |
Fot. Fotolia |
Czy pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej będzie mieć wpływ na dziedziczenie przez dziecko?Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Pozbawienie Pana władzy rodzicielskiej nad córką nie oznacza, że nie będzie ona po Panu dziedziczyła. Nadal jest bowiem Pana biologicznym dzieckiem. Dziedziczenie wiąże się z faktem, że jest Pan ojcem swojego dziecka. Opiera na więzach krwi – pokrewieństwie, a nie na władzy rodzicielskiej. Tak więc Pana córka będzie po Panu dziedziczyła o ile nie została przez kogoś innego oficjalnie przysposobiona (adoptowana). Dopiero bowiem przysposobienie pełne (adopcja) powoduje, iż dziecko zostaje włączone do nowej rodziny, a wyłączone całkowicie ze swojej rodziny naturalnej. Możliwość wydziedziczenia dzieckaJeżeli zatem Pana córka nie została przez innego mężczyznę adoptowana po tym, jak Pan zrzekł się praw rodzicielskich, to będzie dziedziczyć po Panu jako swoim biologicznym ojcu. Jakie ma Pan zatem możliwości, aby Pana córka po Panu nie dziedziczyła? Po pierwsze może Pan córkę wydziedziczyć. Wydziedziczenie jest uregulowane w art. 1008 K.c. Zgodnie z tym przepisem: „spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawnieni: Ważność i skuteczność wydziedziczeniaJak wynika z przytoczonego przepisu, wydziedziczenie może zostać dokonane jedynie w testamencie. Nieważność tego dokumentu pociąga za sobą nieważność wydziedziczenia. Ważność i skuteczność wydziedziczenia zależy od:
Po drugie może Pan zawrzeć z córką umowę notarialną o zrzeczeniu się przez córkę dziedziczenia po Pana śmierci. Do zawarcia takiej umowy potrzebna jest oczywiście zgoda Pana i córki.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iryna Kowalczuk Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale