Dziedziczenie po osobie samotnej• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Jestem osobą samotną i jedynym właścicielem majątku. Z całej mojej rodziny żyją tylko dorosłe dzieci mojej zmarłej siostry. W związku z tym zastanawia mnie kto dziedziczy po osobie samotnej jaką jestem. Czy należy siostrzeńców uwzględnić w testamencie, czy należy im się zachowek? Czy siostrzeńcy będą po mnie dziedziczyć? |
|
Dziedziczenie i przejęcie zachowku przez dzieci siostryTo, komu Pani przepisze majątek po śmierci, zależy wyłącznie od Pani. O ile nie ma Pani dzieci, męża, rodziców ani rodzeństwa, dzieci siostry i tak będą po Pani dziedziczyły, chyba że chce Pani je wyłączyć ze spadku. Wówczas winna Pani sporządzić testament. Nie ma potrzeby ich wydziedziczenia, bowiem dzieci siostry – stosownie do treści art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego – nie są uprawnione do zachowku. Kolejność dziedziczeniaPowyższe wynika z treści art. 931 Kodeksu cywilnego i nast. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Komu przysługuje zachowek?Zgodnie z przywołanym przepisem zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Innymi słowy zachowek przysługuje jedynie zstępnym, małżonkowi i rodzicom. Sporządzenie testamentuCo do testamentu to może mieć on formę odręczną albo notarialną. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego, wówczas wymagana była Pani obecność w kancelarii notarialnej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale