Kto dziedziczy po kuzynie który nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa?• Data: 09-04-2024 • Autor: Iryna Kowalczuk |
W przypadku śmierci osoby, która nie miała bliskich krewnych (małżonka, dzieci czy rodzeństwa), pojawia się pytanie, kto odziedziczy po niej majątek. W niniejszym artykule omówimy tę kwestię. Wskażemy, kto w takim przypadku – zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – może być powołany do spadku. Zagadnienia te przedstawimy na przykładzie sprawy pani Alicji. |
|
Zmarły kuzyn pani Alicji nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa, a jego rodzice nie żyją. Jego mama miała jeszcze trzech braci, którzy nie żyją. Mieli oni dzieci, które żyją, oraz są dwie żyjące wdowy po braciach mamy. W związku z tym pani Alicja zapytała nas, jak w tym przypadku będzie z dziedziczeniem po kuzynie i kto po nim dziedziczy. Kolejność spadkowaOdpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:
Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
Kolejność dziedziczeniaJak zatem wynika z powyższej kolejności dziedziczenia, jeżeli zmarły nie miał żony ani dzieci, jego rodzice nie żyją, nie miał również rodzeństwa, to cały spadek przypadł jego dziadkom. Jeżeli w chwili śmierci jego dziadkowie też nie żyli, to cały spadek po nim przypadł dzieciom jego dziadków (czyli wujkom i ciotkom) po dziadkach od strony matki i ojca. Czyli zgodnie z tym, co pani Alicja napisała, spadek odziedziczą żyjące rodzeństwo matki i ojca zmarłego kuzyna, a jeżeli któreś z rodzeństwa nie żyje, to dzieci tej osoby. Jeżeli dzieci nie ma, to żony zmarłych wujków albo mężowie zmarłych ciotek nie dziedziczą (dziedziczą tylko ich dzieci). PrzykładyPrzypadek Anny i jej kuzyna Michała Anna była jedyną krewną swojego kuzyna Michała, który zmarł. Nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa. Michał, syn ciotki Anny, zostawił po sobie dom i oszczędności. Zgodnie z przepisami prawa spadkowego Anna – jako najbliższa żyjąca krewna – została powołana do dziedziczenia całego majątku Michała, mimo że mieli sporadyczny kontakt.
Historia braci Kowalskich Marek i Jacek Kowalski byli bratankami swojego wujka, Andrzeja, który zmarł bezpośrednio po swoich rodzicach, nie pozostawiając żony ani dzieci. Andrzej miał jedną, bezdzietną siostrę, która zmarła wcześniej. Marek i Jacek, jako jedyni żyjący krewni, odziedziczyli wspólnie mieszkanie i działkę wujka.
Sytuacja Doroty, córki jedynego brata zmarłej ciotki Dorota nigdy nie była blisko ze swoją bezdzietną ciotką Barbarą, która nigdy nie wyszła za mąż. Barbara miała tylko jednego brata – ojca Doroty, który również już nie żył. Kiedy Barbara zmarła, jej majątek, w skład którego wchodziły cenne antyki i mieszkanie, przeszedł na Dorotę. PodsumowanieW świetle polskiego prawa spadkowego dziedziczenie majątku po zmarłym krewnym, który nie pozostawił bezpośrednich spadkobierców, może wydawać się skomplikowanym procesem. Jednak Kodeks cywilny jasno określa, kto w takiej sytuacji dziedziczy majątek. Przytoczone przykłady pokazują, jak wygląda zastosowanie tych zasad w praktyce. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pomocy w zrozumieniu zawiłości prawa spadkowego? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism spadkowych. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iryna Kowalczuk Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale