.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kto dziedziczy po kuzynie który nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa?

• Data: 09-04-2024 • Autor: Iryna Kowalczuk

W przypadku śmierci osoby, która nie miała bliskich krewnych (małżonka, dzieci czy rodzeństwa), pojawia się pytanie, kto odziedziczy po niej majątek. W niniejszym artykule omówimy tę kwestię. Wskażemy, kto w takim przypadku zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – może być powołany do spadku. Zagadnienia te przedstawimy na przykładzie sprawy pani Alicji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kto dziedziczy po kuzynie który nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa?

Zmarły kuzyn pani Alicji nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa, a jego rodzice nie żyją. Jego mama miała jeszcze trzech braci, którzy nie żyją. Mieli oni dzieci, które żyją, oraz są dwie żyjące wdowy po braciach mamy. W związku z tym pani Alicja zapytała nas, jak w tym przypadku będzie z dziedziczeniem po kuzynie i kto po nim dziedziczy.

Kolejność spadkowa

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

  1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy.
  2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy.
  3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków).
  4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków).
  5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje.
  6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.

Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).

  1. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy).
  2. Na samym końcu gmina lub Skarb Państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kolejność dziedziczenia

Jak zatem wynika z powyższej kolejności dziedziczenia, jeżeli zmarły nie miał żony ani dzieci, jego rodzice nie żyją, nie miał również rodzeństwa, to cały spadek przypadł jego dziadkom. Jeżeli w chwili śmierci jego dziadkowie też nie żyli, to cały spadek po nim przypadł dzieciom jego dziadków (czyli wujkom i ciotkom) po dziadkach od strony matki i ojca. Czyli zgodnie z tym, co pani Alicja napisała, spadek odziedziczą żyjące rodzeństwo matki i ojca zmarłego kuzyna, a jeżeli któreś z rodzeństwa nie żyje, to dzieci tej osoby. Jeżeli dzieci nie ma, to żony zmarłych wujków albo mężowie zmarłych ciotek nie dziedziczą (dziedziczą tylko ich dzieci).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny i jej kuzyna Michała

Anna była jedyną krewną swojego kuzyna Michała, który zmarł. Nie miał żony, dzieci ani rodzeństwa. Michał, syn ciotki Anny, zostawił po sobie dom i oszczędności. Zgodnie z przepisami prawa spadkowego Anna jako najbliższa żyjąca krewna została powołana do dziedziczenia całego majątku Michała, mimo że mieli sporadyczny kontakt.

 

Historia braci Kowalskich

Marek i Jacek Kowalski byli bratankami swojego wujka, Andrzeja, który zmarł bezpośrednio po swoich rodzicach, nie pozostawiając żony ani dzieci. Andrzej miał jedną, bezdzietną siostrę, która zmarła wcześniej. Marek i Jacek, jako jedyni żyjący krewni, odziedziczyli wspólnie mieszkanie i działkę wujka.

 

Sytuacja Doroty, córki jedynego brata zmarłej ciotki

Dorota nigdy nie była blisko ze swoją bezdzietną ciotką Barbarą, która nigdy nie wyszła za mąż. Barbara miała tylko jednego brata ojca Doroty, który również już nie żył. Kiedy Barbara zmarła, jej majątek, w skład którego wchodziły cenne antyki i mieszkanie, przeszedł na Dorotę.

Podsumowanie

W świetle polskiego prawa spadkowego dziedziczenie majątku po zmarłym krewnym, który nie pozostawił bezpośrednich spadkobierców, może wydawać się skomplikowanym procesem. Jednak Kodeks cywilny jasno określa, kto w takiej sytuacji dziedziczy majątek. Przytoczone przykłady pokazują, jak wygląda zastosowanie tych zasad w praktyce.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu zawiłości prawa spadkowego? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism spadkowych. Już dziś opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu