.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dziedziczenie po konkubencie, czy mam jakiekolwiek prawa?

• Data: 29-07-2024 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz

Moje pytanie dotyczy rozliczenia konkubinatu. Od śmierci konkubenta minęło 10 lat, po śmierci konkubenta majątek przeszedł na troje dzieci (w tym jedno z nieformalnego związku). Nieruchomość po zmarłym została sprzedana. Czy mogę wymagać od dzieci konkubenta, aby mnie spłaciły?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie po konkubencie, czy mam jakiekolwiek prawa?

Prawo do spadku po konkubencie

Rozumiem, że rozmawiamy o prawie do spadku po zmarłym konkubencie. Niestety, jeśli konkubent nie pozostawił testamentu, w którym Panią wskazał, nie ma możliwości, aby ubiegała się Pani o spadek po nim. W polskim prawie konkubent jest osobą obcą, niemającą prawa do dziedziczenia.

 

Artykuł 922 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

 

Artykuł 931 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

 

Przepisy wskazują, że po zmarłym dziedziczą dzieci – niezależnie od pochodzenia, czy są ze związku małżeńskiego, czy też nie. Jednak jeśli chodzi o partnera, wyraźnie wskazują tylko i wyłącznie małżonka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Żądanie zwrotu nakładów poczynionych na majątek spadkodawcy

Istnieje możliwość domagania się w sądzie pieniędzy od spadkobierców, jeśli będzie Pani w stanie udowodnić, że na majątek wspólny pracowała wraz ze zmarłym. Można domagać się pieniędzy na podstawie twierdzenia, że jest to tzw. bezpodstawne wzbogacenie. Niestety, takie roszczenie ma sześcioletni termin przedawnienia, co w Pani przypadku oznacza, że jest już przedawnione i w sądzie dzieci zmarłego mogą się skutecznie obronić, podnosząc zarzut przedawnienia.

 

Poniżej podaję sygnaturę wyroku, który zapadł w podobnej sprawie:

 

Istnieje możliwość wytoczenia powództwa przez konkubenta, który w tym, czy w innym sensie zapracował na majątek swojego partnera (czyniąc odpowiednie nakłady, gromadząc środki na wspólnym rachunku bankowym itp.) przeciwko jego spadkobiercom, którzy skorzystali w wyniku spadkobrania z tej pracy. Jeśli jednemu z konkubentów przysługują określone roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przeciwko drugiemu, roszczenia te wchodzą w skład spadku po bezpodstawnie wzbogaconym konkubencie i mogą być dochodzone przeciwko spadkobiercom jego bezpodstawnie wzbogaconego partnera. Długi z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia zgodnie z ogólnymi regułami wchodzą bowiem w skład spadku (art. 922 § 3 K.c.).

 

W sytuacji, kiedy nakłady na majątek przyszłego spadkodawcy poczyniła osoba, która nie została spadkobiercą, co do zasady osobie takiej będzie przysługiwało względem spadkobierców roszczenie o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia. U podstaw takiego roszczenia leży właśnie art. 405 K.c., zgodnie z którym: »kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości«.

 

W praktyce oznacza to, że osoba, która poczyniła nakłady na majątek spadkodawcy, może żądać wydania danej rzeczy lub gdy nie jest to możliwe (np. w przypadku gdy sfinansowała część kosztów budowy domu spadkodawcy, lub też, jak w niniejszej sprawie, przyczyniła się do tej budowy własną pracą), może domagać się od spadkobierców zapłaty za poczynione przez siebie nakłady” (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. akt I ACa 540/20).

 

Najlepiej byłoby spróbować dogadać się z dziećmi zmarłego konkubenta bez drogi sądowej, polubownie. Przedstawić dowody, że Pani również pracowała na majątek zmarłego oraz w jakim stopniu, np. dołożyła się Pani do zakupu nieruchomości.

Przykłady

Bez Testamentu

Pani Ewa przez wiele lat żyła w konkubinacie z Panem Andrzejem, który zmarł nagle. Pan Andrzej nie zostawił testamentu, a jego majątek, w tym dom, przeszedł na jego troje dzieci. Mimo że Pani Ewa przyczyniła się do utrzymania i modernizacji domu, nie ma formalnego prawa do spadku. Bez testamentu konkubenta, zgodnie z polskim prawem, Pani Ewa nie może ubiegać się o majątek po zmarłym partnerze.

 

Żądanie Zwrotu Nakładów

Pan Krzysztof żył w konkubinacie z Panią Martą, która zmarła bez pozostawienia testamentu. Po jej śmierci jej majątek przeszedł na dzieci. Pan Krzysztof przez wiele lat inwestował swoje środki w remonty i modernizację wspólnego mieszkania. Po śmierci Pani Marty zażądał od jej dzieci zwrotu nakładów, które poniósł na majątek zmarłej. Dzięki udokumentowaniu swoich wydatków, Pan Krzysztof uzyskał zwrot części kosztów od spadkobierców.

 

Przedawnienie Roszczeń

Pani Barbara żyła przez wiele lat z Panem Janem w konkubinacie. Po jego śmierci, 10 lat temu, jego majątek przeszedł na troje dzieci. Pani Barbara przez wiele lat inwestowała swoje oszczędności w ich wspólny dom. Po sprzedaży nieruchomości przez dzieci zmarłego, Pani Barbara chciała ubiegać się o zwrot swoich nakładów. Niestety, okazało się, że roszczenie o zwrot kosztów przedawniło się po sześciu latach, więc Pani Barbara nie mogła skutecznie dochodzić swoich praw w sądzie.

Podsumowanie

Konkubent nie ma automatycznego prawa do spadku po zmarłym partnerze, chyba że zostanie uwzględniony w testamencie. Istnieje jednak możliwość dochodzenia zwrotu nakładów poczynionych na majątek zmarłego, choć takie roszczenia ulegają przedawnieniu po sześciu latach. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco dokumentować swoje inwestycje i, w miarę możliwości, próbować polubownie dogadać się ze spadkobiercami.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących rozliczeń majątkowych po zmarłym konkubencie, aby zapewnić Ci wsparcie i pewność w trudnych sytuacjach prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i ochronić swoje prawa.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. akt I ACa 540/20

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcelina Mazurkiewicz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu