Dziecko z nowym partnerem zaraz po rozwodzie a ojcostwo• Data: 08-12-2023 • Autor: Adam Dąbrowski |
Rozwiodłam się z mężem. Obecnie jestem w związku z nowym partnerem. Jestem w ciąży, dziecko urodzi się za 3 miesiące, nie zachowamy 300 dni od rozwodu. Czy ślub z obecnym partnerem rozwiąże sprawę ojcostwa? Czy po zawarciu małżeństwa nie będę musiała wnosić pozwu o zaprzeczenie ojcostwa? Czy moje dziecko po narodzinach uzyska nazwisko swojego biologicznego ojca? Proszę o poradę. |
|
Domniemanie ojcostwa po rozwodzieJak się Pani orientuje (na co wskazuje opis i pytanie), zgodnie z art. 62 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.): „Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”. Domniemanie to może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
Przepis ten zawiera także inne domniemanie, a mianowicie: „Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki”.
W sytuacji, gdy przyjmiemy, że rozwód doprowadził do rozwiązania małżeństwa z dniem 8 grudnia 2022 r., to 300 dni minie 18 października 2023 r. Natomiast 1 lipca będzie to 180 dni, a 31 lipca 221 dni. Wynika z tego prosty wniosek – jeżeli dziecko urodzi się przed upływem 300 dni od ustania małżeństwa, domniemanym ojcem będzie Pani były mąż. Nowy związek małżeński a domniemanie ojcostwaJednak jeżeli przed urodzeniem się dziecka zawrze Pani nowy związek małżeński – czyli do jego narodzin dojdzie po zawarciu przez Panią jako matkę drugiego małżeństwa – powstanie nowe domniemanie w zakresie ojcostwa dziecka. Według nowego domniemania dziecko narodzone po zawarciu przez Panią małżeństwa pochodzi od drugiego męża i będzie nosiło jego nazwisko lub nazwisko wskazane przy zawieraniu drugiego małżeństwa.
Konsekwencją drugiego domniemania jest to, że po zawarciu małżeństwa nie będzie musiała Pani w sądzie składać papierów o zaprzeczenie ojcostwa. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się po zawarciu przez Panią drugiego małżeństwa, ale w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adam Dąbrowski Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale