Działka pod zalesienie a brak planu zagospodarowania przestrzennego• Autor: Irena Sawa |
Niedawno kupiłem działkę pod zalesienie. Dowiedziałem się, że potrzebne mi zaświadczenie stwierdzające, że taka działalność nie jest sprzeczna z planem zagospodarowania przestrzennego przewidzianego na tę działkę. Taki plan stracił jednak ważność. I tu moje pytanie: co w przypadku braku aktualnego planu zagospodarowania, skoro konieczne jest uzyskanie zaświadczenia? Czy gmina może odmówić mi wydania takiego zaświadczenia? Czy warto kierować sprawę do kolegium o utrudnianie przebiegu inwestycji? |
|
Zaświadczenie potwierdzające że przeznaczenie gruntów do zalesienia nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminyOdnosząc się do treści pytania, uprzejmie wyjaśniam:
Zgodnie z treścią § 6 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 48, poz. 390) obowiązkiem gminy jest wydanie wypisu
Oto dokładna treść przepisu:
„§ 6. 1. Plan zalesienia powinien:
2. Dokumentami, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, są:
Reasumując powyższe, stwierdzić należy, że wydanie powyższych dokumentów należy do obowiązków gminy, które zostały określone w ww. akcie prawnym. Proponuję zwrócić się do gminy z pisemnym wnioskiem o wydanie stosownego zaświadczenia.
Jeżeli urząd gminy uzna, że takiego zaświadczenia nie może wydać, pomimo obowiązku ustawowego, to powinien w tym zakresie wydać decyzję odmowną.
Od takiej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Sposób odwołania oraz termin określa obowiązkowo urząd w treści decyzji odmawiającej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Irena Sawa Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.
Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.
Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale