.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Działka za wąska na dom, jak przekształcić grunt leśny na rolny i zyskać miejsce na inwestycję?

• Data: 09-04-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Posiadam 3 działki sąsiadujące ze sobą, które mają długość 460 m, a różnią się szerokością i mają:. 25, 17 i 9 m (dołączam mapkę). Na środkowej działce (17 m), która jest rolna, planuję budowę domu jednorodzinnego. Uzyskałem już na nią warunki zabudowy. Działki sąsiadujące są gruntami leśnymi i zgodnie z Prawem budowlanym obowiązuje mnie odległość zabudowań 12 m od granicy lasu. Jak widać, działka rolna jest za wąska na jakąkolwiek zabudowę i chciałbym odlesić w części dwie sąsiadujące działki (na długości ok. 110 m) lub też przekształcić na działki rolne, aby odległość budynku od granicy mogła być mniejsza. Czy jest to możliwe? Jakie kroki podjąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Działka za wąska na dom, jak przekształcić grunt leśny na rolny i zyskać miejsce na inwestycję?

Działka leśna – zmiana przeznaczenia

Na wstępie wskazuję, że odlesienie lub przekształcenie działki leśnej w działkę rolną musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, które to przepisy wskazują przesłanki, kiedy dopuszczalne jest takie działanie.

Szczególnie uzasadniona potrzeba właściciela lasu – orzecznictwo

W orzecznictwie podkreśla się, że: Skoro ustawodawca zezwala na zmianę przeznaczenia lasu jedynie w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów, to obowiązek wykazania, że w danej sprawie tego rodzaju szczególnie uzasadniona potrzeba wystąpiła, ciąży na właścicielu lasu, który powinien przedstawić wyczerpującą argumentację przemawiającą za niezbędnością tego przeznaczenia. Przy czym, o ile na właścicielu lasu spoczywa ciężar wykazania okoliczności, z których chce wywodzić skutki prawne, a więc szczególnie uzasadnioną potrzebę zmiany lasu na użytek rolny, to na organie prowadzącym postępowanie spoczywa powinność dokładnego zbadania tej przesłanki w jednostkowej sytuacji strony wnioskującej i dokonania oceny wskazanych przez stronę okoliczności (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 stycznia 2023 r., sygn. akt II SA/Bk 825/22).

 

Zaś Pod sformułowaniem szczególnie uzasadnione potrzeby właściciela lasu należy rozumieć sytuację wyjątkową, będącą dla właściciela czymś absolutnie niezbędnym w danej sytuacji i jednocześnie uzasadnioną nie tylko z jego subiektywnego punktu widzenia, ale przede wszystkim przy zastosowaniu obiektywnych kryteriów oceny. Tym samym powody wystąpienia z wnioskiem powinny wykraczać poza subiektywny interes strony, nawet jeżeli jest on uzasadniony” (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. akt II SA/Bk 780/22). Nadto „Przepis art. 13 ust. 2 ustawy z 1991 r. o lasach jest restrykcyjny, ale dopuszcza możliwość przekształcenia lasu w użytek rolny w szczególnych przypadkach. Każdy stan faktyczny jest inny i nie wystarczy powołać się na szereg orzeczeń sądowych przyjmując arbitralnie, że przedstawione we wniosku okoliczności nie mają charakteru „szczególnie uzasadnionych”, skoro zgromadzony materiał dowodowy temu przeczy (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 lutego 2022 r., sygn. akt II SA/Bk 866/21).

 

Poza tym zgodnie z aktualnym orzecznictwem sądowym: Szczególnie uzasadniona potrzeba właściciela lasu, mająca uzasadniać przekształcenie lasu w użytek rolny, musi być aktualna (realna) w dacie występowania z wnioskiem, a nie tylko być potencjalna (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 18 stycznia 2022 r., sygn. akt II SA/Bk 877/21).

 

Zaznaczam również, że: Nawet czasowy brak roślinności leśnej nie jest podstawą do przeklasyfikowania gruntu leśnego na nieleśny (wyrok NSA z dnia 1 marca 2022 r., sygn. akt I OSK 984/21).

 

Nadto: Nie można a limine przyjąć, że każdy las przedstawia tę samą wartość publiczną. By adekwatnie poczynić ustalenia w tym zakresie, należy wziąć pod uwagę takie okoliczności jak: wielkość lasu, jego wiek, utrzymanie (stan/kondycja) oraz rodzaj (powszechność/rzadkość) drzewostanu, położenie w zwartym kompleksie leśnym, odległość oddziałek rolnych, sąsiedztwo infrastruktury przemysłowej, drogowej (każdej nie-leśnej), wykorzystanie lub możliwość wykorzystania do produkcji i gospodarki leśnej, itp. (wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 1 marca 2023 r., sygn. akt II SA/Rz 1625/21).

 

Jak widać, zmiana przeznaczenia klasyfikacji gruntu z leśnego na inny jest bardzo wymagająca i należy dobrze uargumentować i udowodnić potrzebę zmiany gruntu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przeznaczenie nieruchomości leśnej pod zabudowę

O ile ustawa wskazuje wprost warunki, na jakich można próbować ubiegać się o zmianę gruntu leśnego na rolny, to już nie została uregulowana w ustawie o lasach w żaden sposób kwestia zmiany gruntu leśnego na przeznaczony pod zabudowę.

 

W takiej sytuacji należy opierać się m.in. na regulacjach ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (zwanej dalej: u.o.g.r.l). Następnie wskazuję, że w myśl art. 7 ust. 2 pkt 5 u.o.g.r.l. – przeznaczenie gruntu na cele nieleśne wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej. Natomiast, co jest bardzo ważne – przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 7 ust. 1 u.o.g.r.l).

 

Przepis art. 7 ust. 1 u.o.g.r.l. stanowi odzwierciedlenie ogólnej zasady, że jeśli przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne wymaga zgody właściwego organu administracji, to taka zmiana przeznaczenia może nastąpić jedynie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wyrok NSA z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. akt II OSK 548/19).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wnioski

Generalnie zmiana klasyfikacji z lasu na grunt nieleśny jest możliwa, ale z praktyki wiem, że przekształcenie lasu w inny użytek jest procedurą czasochłonną i kosztowną. Jak widać, trzeba spełnić wiele wymogów, uzyskać szereg zgód i oczywiście ponieść w tym zakresie znaczne nakłady finansowe. Nawet jeśli obecny użytek tylko z nazwy jest gruntem leśnym, nie decyduje to o tym, że nie trzeba spełnić pozostałych warunków. Ponadto, jeśli na gruncie faktycznie rosną zadrzewienia, będzie to kolejna przesłanka negatywna do zmiany gruntu leśnego na grunt rolny.

 

Przykłady

Działka przy lesie z wąskim pasem gruntu rolnego

Pan Marek odziedziczył działkę rolną o szerokości 18 m, sąsiadującą z dwoma działkami leśnymi. Planował budowę domu, ale obowiązek zachowania 12 m odległości od granicy lasu uniemożliwiał inwestycję. Wystąpił o przekształcenie części działki leśnej na grunt rolny, argumentując to brakiem alternatywy dla budowy domu na tej działce. Po 18 miesiącach i spełnieniu licznych formalności uzyskał zgodę na odlesienie 100 m pasa lasu.

 

Przekształcenie gruntu leśnego w rolny na potrzeby agroturystyki

Pani Anna prowadziła gospodarstwo agroturystyczne. Chciała rozbudować obiekt, ale działka przeznaczona pod inwestycję była za wąska. Złożyła wniosek o przekształcenie części działki leśnej w rolną, powołując się na rozwój lokalnej turystyki i stworzenie nowych miejsc pracy. Po roku udało się uzyskać zgodę, dzięki czemu mogła zrealizować inwestycję.

 

Budowa infrastruktury przy lesie

Firma pana Krzysztofa planowała budowę hali magazynowej na działce sąsiadującej z lasem. Działka była wystarczająca pod względem powierzchni, ale kształt utrudniał spełnienie wymogów dotyczących odległości od granicy lasu. Firma wystąpiła o zmianę przeznaczenia pasa gruntu leśnego na grunt rolny, argumentując to koniecznością zapewnienia bezpiecznej odległości dla drogi pożarowej. Wniosek został zaakceptowany po 14 miesiącach.

Podsumowanie

Przekształcenie gruntu leśnego na rolny jest możliwe, ale wymaga spełnienia szeregu formalności oraz udokumentowania szczególnie uzasadnionej potrzeby. Proces ten bywa czasochłonny i skomplikowany, dlatego warto dobrze przygotować argumentację oraz zasięgnąć porady specjalistów, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w przekształceniu gruntu leśnego na rolny lub przygotowaniu odpowiednich pism urzędowych, oferujemy profesjonalne porady prawne online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach - Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444
2. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78
3. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu